kolmapäev, 16. detsember 2009

Portselaanimaal



Talvekuud tekitavad tunde millegi sooja ja mõnusa järgi. See on aeg, kus ma proovin alati tegeleda kas käsitööga või mõne uue asjaga. Uurisin maad ja leidsin, et Tartu Rahvaülikooli Koolituskeskuses pakutakse portselanimaali kursust.

Tundub põnev! Portselani peale maalimisel tuleb olla kannatlik. Alguses tuleb otsida muster. Seejärel joonistada muster paberile ja sealt kopeerida portselanile. Siis võiks mõelda, milliseid värve kasutada. Kas teha kujunditele äärejooned mustad või värvilised jne. Fantaasia tuleb igatahes tööle panna.

Lõpptulemuse saavutamine võtab aega, sest peale iga värvi pealekandmist tuleb värv väga kuumas ahjus sisse nö sulatada. Värvi kantakse portselanile tupsutades nagu puudrit näole. Kursuse poolt antakse võimalus teha maalingud nii taldrikule kui ka tassile. Mina igatahes muretsesin juurde veel kaks tassi, sest jõulud on tulekul ja see oleks väga hea kink.

Soovitan soojalt teistelgi järgi proovida!

esmaspäev, 14. detsember 2009

Beebiriiete tegemine


Uue pereliikme saabumine paneb alati kodustel käed tööle. Nii ka minuga. Olgugi, et ise emaks ei saa, aga tädi rolliga tuleb ju ennast harjutada. Mõtlesin, et teen uuele ilmakodanikule kingitused kudumite näol.

Uurisin jälle oma tuttava käsitööringi foorumist beebidele mõeldud riiete tegemist. Oh küll seal on ideid. Ainult võta kätte ja tee algust! Kuna mul kodus leidub erinevaid raamatuid kudumismustrite kohta, siis foorumi kaudu saan ma teada infot, et mitu silma tuleb luua kampsuni, mütsi või pükste jaoks. Kui on silmuseid tead, siis tee ükskõik millise mustriga asjad valmis.

Kudumisega või lugemisega on hea talveõhtuid sisustada. Kudumine annab tegevust nii kätele kui silmadele. Samas tekitab sisemuses ootusärevus. Töö lõppedes tunnen alati rahulolu, et olen ennast jällegi tõestanud. Kudumine jääb alati minu meelistegevuseks. Suure hooga sai tehtud kaks komplekti :)

esmaspäev, 31. august 2009

Aastad


Aastad tulevad
aastad lähevad,
ajal on alati rutt.
Minnes nad viivad,
tulles nad toovad
kuid alati midagi uut...



Täitunud on viis aastat õpetaja ametis olemisest. Need on olnud väga huvitavad. Olen saanud mitmeid kogemusi - koostöö tegemine, suhtlemine õpilaste ja kolleegidega, õppematerjalide koostamine jne.

Õpetajaks olemine kerge ei ole. Mõni ütleb, et see on kui sunnitöö. Iga hommik varakult üles. Koolis tundide andmine. Tundide ettevalmistamine. Vahepeal võib-olla saab natuke jalga puhata, aga muidu peab õpetaja ikka kogu aeg rakkes olema.

Tunnistan, et mulle meeldib olla õpetaja. Ma arvan, et siin on tegemist mingi rutiiniga, millest ma välja ei taha tulla. Keskkooli lõpetamine ja siis ülikool ning õpetaja amet. Need kõik on seotud kooliga. Selle õhkkonnaga, mida kool endast annab. Soov olla pidevalt kursis kõige ja kõigiga. Õpetaja amet tekitab sisemise rahulolu.

Õpetajaks olemine on väljakutse: pidev juurde õppimine ehk enesetäiendamine, distsipliin, mõistmine, kannatlikus. Kindlasti veel palju muud. Tänu õpetajaks olemisele olen saanud rohkem enesekindlust esineda ehk esinemisoskus on paranenud. Loodan, et igaüks leiab midagi, miks talle meeldib õpetaja olla. Ja kui leitud, siis olete leidnud motivatsiooni oma tööd jätkata.

esmaspäev, 3. august 2009

THL Koolitus

Tartu Haritlaste Liit tegi mulle ettepaneku koolitada täiskasvanuid arvuti vallas. Annan kahte koolitust algajatele AO (Arvutioskustunnistus) 1-3 ja edasijõudnutele AO 1-7.

See on esimene kord anda õpetusi täiskasvanutele. Õpetuste jagamine tundub lihtsam ja samas ka natuke keerulisem, kuid iga asjaga on võimalik kohaneda. Kohati tundub, et täiskasvanumad kardavad rohkem küsimusi esitada kui lapsed. Seega peab õpetajal olema varuks midagi, mis nende keelepaelad valla päästab. Ma ei hakka neid siin Teile jagama, aga nii palju võin öelda, et usaldage iseennast ja olge julged. Küll kõik laabub (laheneb) iseenesest.

reede, 8. mai 2009

E-õppest

Ülikoolis on paljud loengud ja praktikumid läinud üle uuele ajastule ehk siis on leidnud tee virtuaalsesse keskkonda ehk e-õppesse. Mulle see meeldib. Saab endale sobival hetkel tegeleda õppeainetega.

Nagu juba eespool mingis teemas sai mainitud, sest ma ise harrastan koolis lastele õpetada arvutiõpetust läbi virtuaalse keskkonna. E-õpe on minu arvates väga hea võimalus kõigi õppeainete andmiseks üldhariduskoolides. See ei tähenda ainult õppematerjalide/ülesannete veebipõhisesse õpikeskkonda ülespanemist, et õppijad need iseseisvalt läbi töötaksid. Kairi Osula on öelnud, et veebipõhine õpe eeldab uut pedagoogilist lähenemist õpetamisele, mille käigus ei pöörata niivõrd tähelepanu õppematerjalidele ja sisu edastamisele, vaid õppijale ja õppeprotsessile. Sellega nõustun.

Arvan, et üldhariduskoolis ei saa minna aine õpetamisel täielikult üle veebipõhisele õpetamisele. On näha, et õpilased (eriti nooremas kooliastmes) vajavad silmsidet õpetajaga ja suulist juhendamist. Rääkides gümnaasiumi osast, siis seal võib seda kasutada. Olen seda isegi teinud. Mõned õpilased soovisid võtta valikkursusena arvutiõpetust ja samal ajal võtta ka teist ainet. Leidsin lahenduse Reiniku kooli Moodle keskkonna näol. Ühe õpilase tagasisidest võin tuua välja ühe ütluse: "Selline õpe õpetab iseseisvust.". Siin ongi näha vahe noorema ja vanema kooliastme vahel. Nooremas kooliastmes ei olda harjutud kasutama materjali (lugema tööjuhendit ja iseseisvalt tööd tegema). Vanemas kooliastmes pöördutakse õpetaja poole ainult äärmisel juhul (probleemid ülesande esitamisega, juhendid ei avane jne).

Ma ei oska öelda, milline õpe - tavaõpe või e-õpe - nõuab rohkem ettevalmistamist. Arvan, et mõlemal juhul on õpetajal palju tegemist (materjali läbitöötamine, tunnikava valmistamine jne). Mulle meeldib rohkem e-õpe, sest suurem osa materjalist on tehtud veebipõhistena (juhendid, ülesanded, kontrolltööd). Leian, et hetkeseisu arvestades on see lihtsam viis tundide andmiseks.

esmaspäev, 13. aprill 2009

Scratch


Tallinna Tehnikaülikool korraldab tasuta kursuse "Programmeerimise õpetamine koolides,
programmeerimissüsteemi Scratch abil". Võtan sellest osa kahel põhjusel - enesetäiendus ja info jagamine ülikoolis. Koolitust annavad Jüri Vilipõld ja Kaarel Allik Informaatikainstituudi tarkvaratehnika õppetoolist. Õppetöö toimub nii auditoorselt kui ka e-õppena.

Scratch on graafiline programmeerimiskeel, mis teeb lihtsaks lugude, mängude, animatsioonide aga ka tõsisemate asjade loomise ja loodu jagamise teistega veebis. Ta võimaldab lihtsalt ja kiirelt omandada programmeerimise põhimõtted ning tüüpilised vahendid ja tegevused, mida kasutatakse ka nö "tavalistes" programmeerimiskeeltes (Visual Basic, C, Java jt). Programmi protseduurid (skriptid) pannakse Scratch'is kokku hiire abil "klotsidest" nagu Lego lelu. Ja mis peamine - eestikeelne.

Koolituse raames peab iga kursuslane valmistama viis mängu ja minu lahendused on järgmised: Breikimine, Koletis, Võidusõit, Arva ja Jalka.

Pildi aadress: http://edutech.csun.edu/aln/?q=node/114

kolmapäev, 25. märts 2009

Fotoromaan

Koolielu portaal pakub nii õpetajatele kui ka õpilastele erinevaid konkursse. Seekord toimub õpilaste konkurss "Fotoromaan". Internet pakub lõputuid võimalusi oma fotode töötlemiseks ja neist slaidikavade koostamiseks. Soovitatakse proovida kätt fotoromaaniga.

Seekordne konkurss kuulub eesti keele valdkonda. Teen koostööd Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi õpetaja Riina Krünvald'iga. Katsetame, kuidas õpilased saavad hakkama oma kohustusliku kirjanduse väljendamisega nii paberil kui arvutis. Laseme paberile joonistada algelise stsenaariumi teosest. Anname nõu, mida täpsemalt peaksid nad raamatust välja tooma jne.

Kuna konkursil ei olnud kohustus teha fotoromaan fotodest, siis õpetan õpilastele rastergraafika programmi GIMP. Seal on korralik valik tööriistu ja efekte, toetatakse kihilisi pilte. Nii et paneme fotoromaani kokku kihtidest ja lõpuks animeerime selle.

Päris erilised tööd saavad kokku. Õpilasi motiveerib muidugi uue programmi õppimine ja samuti premeerimine nii kirjanduse kui ka arvutiõpetuse tunnis. Konkursile saadame viis tööd.

Tulemused põhikoolis:

III koht
Triin Laas Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi 6. d klassist, juhendajad Riina Krünvald ja Merike Hein - J. K. Rowling "Harry Potter"

Lauri Olesk Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi 6. d klassist, juhendajad Riina Krünvald ja Merike Hein - "Inetu pardipoeg"

pühapäev, 8. märts 2009

ESPA konverents


2009.aasta märts - võtan osa European Schools Project Association'i koolituspäevadest. Nimelt võtan ülikoolis ainet "Informaatika didaktika" ja Anne Villems tegi mulle ettepaneku, et räägin teistele tudengitele nendest koolituspäevadest ja mis asi see ESPA endast kujutab.

Seekordne koolitus toimub Tartu Tasku konverentsikeskuses. Lisaks on veel õppepäevad Matemaatika-informaatikateaduskonna ruumides Liivi tänaval ja külastused Tartu koolides.

European Schools Project Association ehk lühidalt ESPA on 2005. aastal loodud avatud koostöövõrk, mis baseerub 1988. aastal loodud Euroopa Kooliprojektil (European Schools Project), temaatilistes Comenius3 võrgustikes ECOLE ja COMP@CT tehtud tööl.
Nende kodulehekülg on suunatud nii projekti liikmetele, kui ka kõikidele teistele, pakkudes õpetajatele, õpetajate õpetajatele ning haridusteadlastele virtuaalkeskkonda elektrooniliste õppematerjalide, kogemuste ja muu õpetamisega seotud informatsiooni jagamiseks. ESP raames on Euroopas aastatel 1987-2009 toimunud 23 konverentsi, sh kaks (praegu teine) neist Tartus.

Sain tuttavaks mitme õpetajaga - Colette Cotton Londonist (tema juures toimub 2010. aastal ESP konverents), R. Barkey ja H. van Emmerik Hollandist jne. Oma nadi inglise keelega tulin igatahes toime. Mind kutsuti isegi järgmisel aastal toimuvale konverentsile.

Kui kellegile huvi pakub, mida selle konverentsi raames teeme, siis täpsemalt on siin.

Pildi aadress: http://www.ejournal.fi/esp23/

kolmapäev, 28. jaanuar 2009

HotPotatoes


Olgugi, et sellest juba vähe ei ole - töö, õppimine ülikoolis, konkurss, koolituspäevad Tallinnas - võtan Tiigrihüppe SA 20-tunnist kursust "Enesekontrolli testi loomine programmiga HotPotatoes" Urmas Tokko juures.

Peab ütlema, et tegemist on väga inspireeriva programmiga. Olingi juba ummikus omadega, et kuidas õpilaste tunde meeldivamaks ja huvitavamaks muuta. Kuna olen nii asjasse süüvinud, siis saan juba teiseks koolituse päevaks oma töödega valmis. Tegin õpilastele harjutuste / teadmiste testimise veebilehed. Mainin veel - samal kursusel tuletasin meelde, kuidas veebilehtede sidumine käib. Sellepärast ma ei kasutanudki HotPotatoes testide sidumisel (ühelt testilt saab liikuda teisele) programmi enda võimalusi, vaid tegin ise.

Tööd on järgmised: "Excel", "Word" ja "Arvuti".


Pildi aadress: http://iesdolmendesoto.org/wiki/index.php?title=Archivo:Hotpotatoes.jpg