Koolielu portaal pakub nii õpetajatele kui ka õpilastele erinevaid konkursse. Seekord toimub õpilaste konkurss "Fotoromaan". Internet pakub lõputuid võimalusi oma fotode töötlemiseks ja neist slaidikavade koostamiseks. Soovitatakse proovida kätt fotoromaaniga.
Seekordne konkurss kuulub eesti keele valdkonda. Teen koostööd Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi õpetaja Riina Krünvald'iga. Katsetame, kuidas õpilased saavad hakkama oma kohustusliku kirjanduse väljendamisega nii paberil kui arvutis. Laseme paberile joonistada algelise stsenaariumi teosest. Anname nõu, mida täpsemalt peaksid nad raamatust välja tooma jne.
Kuna konkursil ei olnud kohustus teha fotoromaan fotodest, siis õpetan õpilastele rastergraafika programmi GIMP. Seal on korralik valik tööriistu ja efekte, toetatakse kihilisi pilte. Nii et paneme fotoromaani kokku kihtidest ja lõpuks animeerime selle.
Päris erilised tööd saavad kokku. Õpilasi motiveerib muidugi uue programmi õppimine ja samuti premeerimine nii kirjanduse kui ka arvutiõpetuse tunnis. Konkursile saadame viis tööd.
Tulemused põhikoolis:
III koht
Triin Laas Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi 6. d klassist, juhendajad Riina Krünvald ja Merike Hein - J. K. Rowling "Harry Potter"
Lauri Olesk Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi 6. d klassist, juhendajad Riina Krünvald ja Merike Hein - "Inetu pardipoeg"
kolmapäev, 25. märts 2009
pühapäev, 8. märts 2009
ESPA konverents
2009.aasta märts - võtan osa European Schools Project Association'i koolituspäevadest. Nimelt võtan ülikoolis ainet "Informaatika didaktika" ja Anne Villems tegi mulle ettepaneku, et räägin teistele tudengitele nendest koolituspäevadest ja mis asi see ESPA endast kujutab.
Seekordne koolitus toimub Tartu Tasku konverentsikeskuses. Lisaks on veel õppepäevad Matemaatika-informaatikateaduskonna ruumides Liivi tänaval ja külastused Tartu koolides.
European Schools Project Association ehk lühidalt ESPA on 2005. aastal loodud avatud koostöövõrk, mis baseerub 1988. aastal loodud Euroopa Kooliprojektil (European Schools Project), temaatilistes Comenius3 võrgustikes ECOLE ja COMP@CT tehtud tööl.
Nende kodulehekülg on suunatud nii projekti liikmetele, kui ka kõikidele teistele, pakkudes õpetajatele, õpetajate õpetajatele ning haridusteadlastele virtuaalkeskkonda elektrooniliste õppematerjalide, kogemuste ja muu õpetamisega seotud informatsiooni jagamiseks. ESP raames on Euroopas aastatel 1987-2009 toimunud 23 konverentsi, sh kaks (praegu teine) neist Tartus.
Sain tuttavaks mitme õpetajaga - Colette Cotton Londonist (tema juures toimub 2010. aastal ESP konverents), R. Barkey ja H. van Emmerik Hollandist jne. Oma nadi inglise keelega tulin igatahes toime. Mind kutsuti isegi järgmisel aastal toimuvale konverentsile.
Kui kellegile huvi pakub, mida selle konverentsi raames teeme, siis täpsemalt on siin.
Pildi aadress: http://www.ejournal.fi/esp23/
kolmapäev, 28. jaanuar 2009
HotPotatoes

Olgugi, et sellest juba vähe ei ole - töö, õppimine ülikoolis, konkurss, koolituspäevad Tallinnas - võtan Tiigrihüppe SA 20-tunnist kursust "Enesekontrolli testi loomine programmiga HotPotatoes" Urmas Tokko juures.
Peab ütlema, et tegemist on väga inspireeriva programmiga. Olingi juba ummikus omadega, et kuidas õpilaste tunde meeldivamaks ja huvitavamaks muuta. Kuna olen nii asjasse süüvinud, siis saan juba teiseks koolituse päevaks oma töödega valmis. Tegin õpilastele harjutuste / teadmiste testimise veebilehed. Mainin veel - samal kursusel tuletasin meelde, kuidas veebilehtede sidumine käib. Sellepärast ma ei kasutanudki HotPotatoes testide sidumisel (ühelt testilt saab liikuda teisele) programmi enda võimalusi, vaid tegin ise.
Tööd on järgmised: "Excel", "Word" ja "Arvuti".
Pildi aadress: http://iesdolmendesoto.org/wiki/index.php?title=Archivo:Hotpotatoes.jpg
kolmapäev, 10. detsember 2008
... ja jätkuvad võidud!
Paar päeva hiljem, peale II koha võitu "Matemaatika on mõnus" konkursil, helistatakse ja öeldakse, et olete võitnud reisi kahele Namiibiasse. No ei ole lihtsalt sõnu. Selliste uudistega ma lendan vastu uuele aastale, mis kannab numbrit 2009.
esmaspäev, 8. detsember 2008
Võit!
Õppeaasta alguses uurisin Koolielu portaali ja leidsin, et seal korraldatakse ka õpetajatele konkursse. Vaatasin ja mõtlesin, et võtan ka osa konkursist "Matemaatika on mõnus". Aga ... millest teha õppematerjal???
Vaagisin igasuguseid ideid ja lõpuks valmis kaks tööd - "Tabelid MS Wordis" ja "OpenOffice.org Tekstidokument Math". Konkursi tulemused avalikustati detsembris 2008.aasta. Ja mis seal kirjas?
II koht Merike Hein "Juhendid ja näited Office kasutamise kohta". See oli lihtsalt pauk selgest taevast. Kas siis tõesti peeti mind vääriliseks sellele kohale? Lihtsalt kirjeldamatu.
Vaagisin igasuguseid ideid ja lõpuks valmis kaks tööd - "Tabelid MS Wordis" ja "OpenOffice.org Tekstidokument Math". Konkursi tulemused avalikustati detsembris 2008.aasta. Ja mis seal kirjas?
II koht Merike Hein "Juhendid ja näited Office kasutamise kohta". See oli lihtsalt pauk selgest taevast. Kas siis tõesti peeti mind vääriliseks sellele kohale? Lihtsalt kirjeldamatu.
neljapäev, 27. november 2008
Kvaliteet ja kvantiteet
Kuulsin Ülikoolis õppejõudu Anne Villemsit rääkimas, et ta võtab osa koolitusseminarist "Kvaliteet ja kvantiteet e-õppes", mis toimub 27. - 28. novembril 2008 a. Luua Metsanduskoolis. Mõtlesin, et võtan ka osa.
Ja nüüd olengi siin. Võtsin kampa ka Reiniku kooli õpetaja Liina Hellati. Seltsis segasem. Seminari eesmärgiks on anda süsteemne ülevaade e-õppe ja hariduse kvaliteediga seotud olulisematest võimalustest ja arengusuundadest Eestis. Näidatakse, milline roll on haridustehnoloogil. Ja nagu ikka huvitab mind, mida uut on toimumas Moodle keskkonnas. Üldiselt on tegemist sellise seminariga, kus teemad - Moodle, Wiki, esitlused, e-õppematerjalid - on mulle tuttavad. Peab siiski mainima, et sa võid olla osalenud juba koolitustel, kus on juba räägitud nendest asjadest, aga alati leidub midagi, mis on jäänud kahe silma vahele ja kordamine on ju tarkuse ema. Ega küll küllale liiga tee.
Ja nüüd olengi siin. Võtsin kampa ka Reiniku kooli õpetaja Liina Hellati. Seltsis segasem. Seminari eesmärgiks on anda süsteemne ülevaade e-õppe ja hariduse kvaliteediga seotud olulisematest võimalustest ja arengusuundadest Eestis. Näidatakse, milline roll on haridustehnoloogil. Ja nagu ikka huvitab mind, mida uut on toimumas Moodle keskkonnas. Üldiselt on tegemist sellise seminariga, kus teemad - Moodle, Wiki, esitlused, e-õppematerjalid - on mulle tuttavad. Peab siiski mainima, et sa võid olla osalenud juba koolitustel, kus on juba räägitud nendest asjadest, aga alati leidub midagi, mis on jäänud kahe silma vahele ja kordamine on ju tarkuse ema. Ega küll küllale liiga tee.
neljapäev, 30. oktoober 2008
Konverents "Õpetajalt õpetajale"
Oktoober 2008. Istun konverentsil Tallinna Reaalkoolis. Konverentsi eesmärgiks on võimaldada õpetajatel-praktikutel tutvustada oma kogemusi, kuidas infotehnoloogia abil õppimist ja õpetamist huvitavamaks muuta.
Osalen mitmes töötoas:
"Helitöötlus arvutis" - Andrus Rinde tutvustab Audacity programmi: selle kasutamist lugude muutmisel (laulujupi salvestamine eraldi failina, oma teksti salvestamine, müra eemaldamist jne).
"Veebipõhised töövahendid võõrkeeleõpetajatele" - Juta-Tiia Mägi ja Ingrid Maadvere näitavad, kus saavad võõrkeele (inglise, saksa, vene) õpetajad teha erinevaid veebipõhiseid ülesandeid oma õpilastele.
"Moodle" - Veiko Hani tutvustab mulle endale juba tuttavat Moodle keskkonda. Täpsemalt selle kasutamist Eenet'i poolt pakutava vahendiga.
"Ajaveeb kui avatud õpikeskkond" - Inga Laidna ja Kristi Rahn näitavad, kuidas kasutada erinevaid blogisid (Blogspot jne) oma õppetöös. Mulle see meeldib. Kavatsen kindlasti kunagi kasutama hakata.
"Puutetahvel ainetunnis: võõrkeel" - Meeri Sild näitab, kuidas puutetahvlit oma tundides kasutada. Täpsemalt algklassides. Oi, kuidas mulle see meeldib. Eriti need vahendid, mis tulevad või õigemini saab alla laadida veebist - testide ja ettekannete tegemine. Ja samas saab ka õpilasi siia kaasata.
"Wiki kui avatud õpikeskkond" - Sirje Kautsaar ja Kerli Koppel tutvustavad Pbworks'i. Selle keskkonnaga olen ma juba ka varem tutvust teinud Urmas Tokko käe all.
Kõik need töötoad on väga huvitavad ja kui keegi nüüd märkas, siis osalen kahel võõrkeelele mõeldud õpitoas. Sellel on ka põhjus. Nimelt ega ma üksida siia ei tulnud. Olen jällegi kampas oma hea kolleegiga Liina'ga, kes on Reiniku koolis vene keele õpetaja. Minu ülesandeks on panna kõik kõrva taha ja kui temal midagi meelest läheb või tahab täpsemalt teada, siis olen mina see, kelle poole pöördutakse.
Soovitan ka teistele selliseid üritusi.
Osalen mitmes töötoas:
"Helitöötlus arvutis" - Andrus Rinde tutvustab Audacity programmi: selle kasutamist lugude muutmisel (laulujupi salvestamine eraldi failina, oma teksti salvestamine, müra eemaldamist jne).
"Veebipõhised töövahendid võõrkeeleõpetajatele" - Juta-Tiia Mägi ja Ingrid Maadvere näitavad, kus saavad võõrkeele (inglise, saksa, vene) õpetajad teha erinevaid veebipõhiseid ülesandeid oma õpilastele.
"Moodle" - Veiko Hani tutvustab mulle endale juba tuttavat Moodle keskkonda. Täpsemalt selle kasutamist Eenet'i poolt pakutava vahendiga.
"Ajaveeb kui avatud õpikeskkond" - Inga Laidna ja Kristi Rahn näitavad, kuidas kasutada erinevaid blogisid (Blogspot jne) oma õppetöös. Mulle see meeldib. Kavatsen kindlasti kunagi kasutama hakata.
"Puutetahvel ainetunnis: võõrkeel" - Meeri Sild näitab, kuidas puutetahvlit oma tundides kasutada. Täpsemalt algklassides. Oi, kuidas mulle see meeldib. Eriti need vahendid, mis tulevad või õigemini saab alla laadida veebist - testide ja ettekannete tegemine. Ja samas saab ka õpilasi siia kaasata.
"Wiki kui avatud õpikeskkond" - Sirje Kautsaar ja Kerli Koppel tutvustavad Pbworks'i. Selle keskkonnaga olen ma juba ka varem tutvust teinud Urmas Tokko käe all.
Kõik need töötoad on väga huvitavad ja kui keegi nüüd märkas, siis osalen kahel võõrkeelele mõeldud õpitoas. Sellel on ka põhjus. Nimelt ega ma üksida siia ei tulnud. Olen jällegi kampas oma hea kolleegiga Liina'ga, kes on Reiniku koolis vene keele õpetaja. Minu ülesandeks on panna kõik kõrva taha ja kui temal midagi meelest läheb või tahab täpsemalt teada, siis olen mina see, kelle poole pöördutakse.
Soovitan ka teistele selliseid üritusi.
Tellimine:
Postitused (Atom)