neljapäev, 3. märts 2011

Käime koos ...


Kuulan Il Divo muusikat ja mõtlen kursusest "Koostööprojektid õppetöös". Käesoleva nädala ülesanded on tihedalt seotud eelmise nädalaga. Esimesel nädalal oli vaja koostada projekt, mida võiks koostöös teiste koolide õpetajatega teha. Kuna ma ise olen tööl kahes koolis (Raatuse ja Reiniku), siis pakkusin Reiniku kooli kolleegidele välja projekti. Luua veebimaterjal näitlejatest, kes laulsid '80.aastatel nii Inglismaal kui ka Venemaal.

Idee sai pandud paberile ja kõik olid nõus. Lisasin kursuse materjalide alla ka meie mõtte ja sain selle kohta mitmeid arvamusi. Soovitati otsida laulvaid näitlejaid lisaks Eestist, Lätist kui Ameerikast. Olin ise ka mõelnud, et sellest ajast teatakse palju just Ameerika või Eesti näitlejaid, kes olid säravad tähed nii lauljatena kui ka näitlejatena.

Selle nädala alguses uurisin uusi kursuse ülesandeid ja seal oli toodud üks punkt - projekti veebiaadress. Mis teha? Alguses pidi projekt hetkel inimeste hõivatuse tõttu paberile jääma, aga nüüd tuli see käivitada. Pidasin oma õpilastega aru ja tegime väikese visandi paberile loodava veebilehe kohta. Ja vastu tulles soovitustele, lisasime ka teised riigid oma materjali hulka. Andsin partneritele ka ülesanded kätte. Nende õpilased otsivad materjale näitlejatest ja koostavad vastavalt esitlused või e-raamatud. Lisaks muidugi ka muusikat ja videosid.
Minu õpilaste visandist ja ideedest sai alguse veebilehe disainimine. Mõned päevad tagasi sai veebileht mingil kujul ülesse riputatud. Materjali seal sees on veel vähe. Partnerid alles tegutsevad oma õpilastega.

Kursus "Koostööprojektid õppetöös" on andnud minu arvates väga suure tõuke koostöö arendamisse. Kui natuke nuriseda, siis ülesandeid koolituse raames tundub olevat palju. Eriti õpetaja jaoks, kellel on palju tööd. Loodan, et see ei pane kursuslasi koolitusest loobuma. Mind igatahes mitte, sest see on projekt, mis mind ennast köidab. Ka õpilasi tundub see asi huvitavat, sest mõnedes tundides õpilased teevad harjutusi muusikat kuulates. Nad väidavad, et see rahustab neid ja igasugused ainesisesed idee kipuvad tulema. Minu arvates on tegemist on väga inspireeriva, tulevikku suunatud, koostööd arendava ja huvitava kursusega.

pühapäev, 27. veebruar 2011

Tikk-takk, tikk-takk ...

Päev on jõudmas õhtusse. Istun rongis ja sõidan Tallinnast Tartusse. Täna toimus teine ja ühtlasi ka viimane veebilehtede loomise koolituspäev. Väike kokkuvõte:

  • Päev algas kenasti - bussid ei hilinenud ja trollid ei seiskunud.
  • Koolitus käivitus õigeaegselt ja rõõmsas meeleolus.
  • Kinnistasin oma eelnevaid teadmisi ja õppisin juurde uusi.
  • Vahetasin mõtteid kursuslastega.
  • Tegin koostööd veebilehekülje loomisel, kus tuli kasuks hetkel käimasolev teine koolitus ("Koostööprojektid õppetöös"). Nimelt ka veebi kujundamisel on vaja luua visand ehk teha valmis projekt.
  • Sain juurde enesekindlust.
  • Koolituse lõpus sain tunnistuse.
    Seega võin rahule jääda selle pika kuid tulemusliku päevaga. Ilusat veebruari lõppu!
  • esmaspäev, 21. veebruar 2011

    Koostööprojektid

    Alates tänasest kuni 13. märtsini toimub järjekordne õppimisüritus "Koostööprojektid õppetöös" . Juhendajateks Varje Tipp, Laine Aluoja ja Meeri Sild. Oma õppimisaastate ja tööaastate jooksul olen ma kokkupuutunud mõnede projektidega . Viimatine projekt oli seotud õppimisüritusega "Digipildid koolielus 1" , kus õpilased valmistasid piltidest sotsiaalse meediaga seoses e-raamatud . Koostööprojektid muudavad igava , kuid samas vajaliku aine huvitavamaks . Kuna koolitus alles algas , siis loodan, et saan kursuselt vajalikke teadmisi ja kindlust uute projektide elluviimiseks .

    pühapäev, 20. veebruar 2011

    Õpime veebilehtede koostamist


    Õues paugub käre pakane ja mina istun Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumis ning õpin tundma veebilahenduse sisuhaldussüsteemi Joomla. Kursuse koolitajaks on Birgy Lorenz, kellega olen kokku sattunud mõnel eelneval kursusel.

    Ta jagab oma õpetusi kui kogenud veebilehekülgede looja/haldaja/kasutaja.

    Enne koolitusele tulemist olin Joomlast paari sõnaga kuulnud. Ülikooliaegsed sõbrad teadsid rääkida, et see pidavat olema nö viimane sõna veebilehtede loomisel. Uurisin eelnevalt ka igasuguseid materjale, et mitte tulla koolitusele täiesti puhta lehena.

    Peale esimest õppepäeva võin öelda, et Joomla kursus on loodud neile, kes ...

  • ... tahavad ise luua omale kodulehte.

  • ... on nõus investeerima rohkem oma aega kui raha.

  • ... soovivad ise osata oma veebilehte luua, hallata ja arendada.

  • Kursus tundub väga huvitav ja inspireeriv. Kuna järgmine kord on juba nädala pärast, siis jääb kodus nädal aega Joomla katsetamiseks. Järgmisel korral annan vihjeid, kus Teiegi võiksite materjale saada ja ise tutvust teha.

    Pildi aadress: http://techheadsblogs.com/wp-content/uploads/2011/07/joomla-logo.png

    kolmapäev, 9. veebruar 2011

    Mängude kütkes

    Lõpule on jõudmas järjekordne õppimisüritus "Mõtlemismängud on mõnusad".

    Kursuse raames sai valmistatud mängunurk, mis sisaldab erinevaid veebipõhiseid mänge: mälu treenimine, käe kiiruse arendamine jne.
    Kogutud mängud said ülesse pandud siia.

    Lisaks mängudele tuli koostada ka üks tööleht, mida saaks tunnis kasutada väljaprinditud kujul. Kuna minu ainetunnid toimuvad niikuinii arvutiklassis, siis koostasin sellised harjutused, mida on võimalik lahendada ka arvuti taga. Link töölehele siin.

    Olen tänulik sellele kursusele. Saan oma tunde huvitavamaks muuta. Õpilastele meeldivad mängulised tunnid. Iseendale on need õpimängud ka meeliköitvad. Iga päev saab mõni memoriin või sudoku lahendatud. Mõtlemismängud ärgitavad mõistust.

    neljapäev, 3. veebruar 2011

    Kustuvad kauguses tuled ...

    Lõpule on jõudmas "Uurimustööde ja referaatide vormistamise" kursus. Tegemist on ühe väga vajaliku koolitusega. Siit saab targaks nii õpetaja kui õpilane.

    Ühes eelmises sissekandes sai antud kursusest põgusalt räägitud. Nüüd võin öelda, et "kordamine on tarkuse ema". Õppimisnädalate jooksul tuli teha mitmesuguseid vormistamisvõtteid etteantud tööga.

    Valisin nn lõputöö koostamiseks vabavaralise programmi OpenOffice.org Writer'i. Oma kogemustele toetudes ja juhenditele sain esimese ja teise nädala ülesanded väga kiirelt lahendatud (teksti joondamine, pealkirjad, tiitelleht, leheküljenumbrid jne).

    Viimasel nädalal (st praegu) tuli töösse lisada tabelite, jooniste jne siseviited nn registrid. Olin sellisest märkimisest varem kuulnud, kuid polnud kasutanud. Lisaks kasutatud materjalide lisamine bibliograafilist andmebaasi kasutades. Need olid minu jaoks uued ja huvitavad.

    Võin julgelt öelda, et ma tean tööde vormistamise kohta nüüd rohkem kui enne. Selle kursuse käigus omandatud teadmised ei ole mööda külgi maha voolanud. Kavatsen ka oma juhendatavale neid teadmisi edasi anda.

    teisipäev, 1. veebruar 2011

    Vahekokkuvõte vol 1

    On möödunud üks kuu uuest 2011. aastast ja võiks teha väikese kokkuvõtte kooliaastast.

    Mõtlesin siin oma selle õppeaasta läbitud ja läbimisel olevatest koolitustest. Võib öelda, et olen kõikides koolitustes valminud õppematerjale, teste ja mänge oma ainetundides kasutanud.

    Mõningad näited:
  • Lasin 8. ja 9.klassi õpilastel "Sotsiaalne meedia"-teemalise e-raamatu koostada. See tuli neil päris hästi välja. Kohati võiks öelda, et satuti hasarti. Mitmed 9.klassi õpilased ütlesid, et need tunnid e-raamatu tegemisel olid midagi teistsugust.

  • "Õpime mängides" koolituse raames valminud mängudega sisustan tunde nii esimeses, teises kui ka kolmandas kooliastmes. Need on lihtsalt boonuseks või tunnis õpitu kinnistamiseks.

  • 9.klassis proovisime õpilastega koostada PowerPointis miljonimängu. Oldi imestatud, et sellise programmiga on seda võimalik teha ja mängida.

  • Õpitu kasutamise näiteid oleks veelgi, aga see on väike kokkuvõte. Igatahes võin öelda, et olen rahule jäänud kõikide koolitustega. Õpitut on oma õppetöös kasutatud. Loodan hetkel käivate ja tulevaste kursuste läbimisel saadud informatsiooni ka oma ainetundides kasutada.