teisipäev, 1. veebruar 2011

Vahekokkuvõte vol 1

On möödunud üks kuu uuest 2011. aastast ja võiks teha väikese kokkuvõtte kooliaastast.

Mõtlesin siin oma selle õppeaasta läbitud ja läbimisel olevatest koolitustest. Võib öelda, et olen kõikides koolitustes valminud õppematerjale, teste ja mänge oma ainetundides kasutanud.

Mõningad näited:
  • Lasin 8. ja 9.klassi õpilastel "Sotsiaalne meedia"-teemalise e-raamatu koostada. See tuli neil päris hästi välja. Kohati võiks öelda, et satuti hasarti. Mitmed 9.klassi õpilased ütlesid, et need tunnid e-raamatu tegemisel olid midagi teistsugust.

  • "Õpime mängides" koolituse raames valminud mängudega sisustan tunde nii esimeses, teises kui ka kolmandas kooliastmes. Need on lihtsalt boonuseks või tunnis õpitu kinnistamiseks.

  • 9.klassis proovisime õpilastega koostada PowerPointis miljonimängu. Oldi imestatud, et sellise programmiga on seda võimalik teha ja mängida.

  • Õpitu kasutamise näiteid oleks veelgi, aga see on väike kokkuvõte. Igatahes võin öelda, et olen rahule jäänud kõikide koolitustega. Õpitut on oma õppetöös kasutatud. Loodan hetkel käivate ja tulevaste kursuste läbimisel saadud informatsiooni ka oma ainetundides kasutada.

    esmaspäev, 24. jaanuar 2011

    Mõtlemismängud

    Alates sellest nädalast toimub järjekordne õppimisüritus Koolielu haridusportaalis - "Mõtlemismängud on mõnusad".

    Kursuse käigus tutvutakse erinevate mängudega, mille kaudu treenitakse õpilaste mälu, tähelepanu, loogikat, kiirust jne. Koolitusel tuleb tutvustada kursuslastele oma lemmik mängude keskkonda või keskkondi. Lisaks peab näitama, milliseid võimeid arendatakse ning kuidas ja mil moel neid mänge oma õpilastega kasutatakse. Oodatud on ka õpetajate enda ideed (mängud, juhendid). Lõputööks tuleb koostada mängunurk ja tööleht.

    Tundub tulevat huvitav kursus. Ma juba kibelen näidatud ja mitte näidatud mängusid tunnis katsetama. Olen ise viimase kuu jooksul otsinud ja ka leidnud erinevaid e-keskkondi, kus õpetajad saaksid koostada mõnusaid ja peamiselt mõtlemapanevaid mänge. Seega, et endal innustus ei kaoks ja lugejal huvi tekiks, siis siit üks mänguke.

    teisipäev, 18. jaanuar 2011

    Uurimustööd

    Alates sellest nädalast käib Koolielu haridusportaalis uus õppimisüritus "Uurimistöö ja referaadi vormistamine", mis on mõeldud nii õpetajatele kui õpilastele.

    Võtan seda kursust mitmel põhjusel:

    *. Oma teadmiste täiendamine.
    *. Kogemuste saamine ja jagamine.
    *. Olen ise hetkel ühe uurimustöö juhendaja.

    Esimest korda puutusin kokku referaatide koostamisega keskkooli ajal. Näiteks kirjanduse ja astronoomia tundides. Sel ajal kehtisid vormistamisel peaaegu samasugused reeglid nagu praegu. Ainult töö tuli teha käsitsi. Nüüd on aeg edasi läinud. Tööd pannakse kokku arvutiga.

    Uurimustööde tegemisega sai algust tehtud ülikoolis. Materjali kogumine, küsitluste koostamine, andmete analüüs - see on väga suur ja aeganõudev töö. Kõige keerulisem on selle kogutud materjali kokku panemine ja vormindamine arvutil. Kui ei ole ettenähtud täpseid kavapunkte, mille alusel uurimus kokku panna, siis võib kuluda ettenähtust rohkem aega.

    Praeguse seisuga võin öelda, et antud kursuse esimese nädala ülesanded on küll lihtsate killast. Loodan, et seda ka järgmistelt nädalatelt. Kes veel ei oska referaate või uurimustöid arvutil vormistada, siis võtke sellest kursusest osa. Õpite vormindama teksti, lehekülgi, tiitellehte, koostama sisukorda, lisama pilte, diagramme, tabeleid ja viiteid. Kõike seda programme MS Word 2003, MS Word 2010 ja OpenOffice.org Writer kasutades.

    esmaspäev, 3. jaanuar 2011

    Õppimisüritus "Õpime mängides"


    Mari Tõnisson Tartu Hiie Koolist ja Tiia Salm Jäneda Koolist pakuvad Koolielu portaalis õppimisüritust "Õpime mängides". Koolitus on mõeldud eelkõige õpetajatele, kes soovivad õppida koostama mängulist laadi interaktiivseid harjutusi.

    Ma olen alates sellest õppeaastast igasse tundi proovinud panna mõne mängu nö õpilaste ergutamiseks. Kursus algas juba 27. detsembril 2010 ja lõppeb 16. jaanuaril 2011. Igatahes võtan osa.

    Uurisin koolituse tutvustusest, et näidatakse selliseid interaktiivseid harjutuste koostamise keskkondi nagu ClassTools, PurposeGames, Quizlet, Teach-ICT. Olen mõnda neist juba oma tundides kasutanud. Tegemist on võimalusterohkete keskkondadega. Saab mängida ja samas kinnistada kas õpitut või ärata huvi millegi uue vastu.

    Kursuse lõpuks peaks iga õpetaja vähemalt kaks mängulist harjutust tegema. Arvan, et see ei ole keeruline. Ise plaanin teha igas keskkonnas mõne harjutuse, sest tahan oma loovust proovile panna. Lisaks muidugi mängude tegemine ja enesetäiustamine.

    Huvi äratamiseks Teile ka üks test - Head uut aastat! - ja mäng - Kaasaegne õppimine.

    kolmapäev, 8. detsember 2010

    Teadmiste täiendamine



    Osalen Tiigrihüppe SA "Õppiv Tiiger" 20-tunnisel kursusel "Esitlused õppetöös ja nende jagamine internetis". Juhendajaks kolleeg Tiit Mauer. Õpime tegema PowerPoint 2007 versiooniga ettekandeid ja mänge.

    Lihtsate esitluste tegemine (tekstid, pildid, loendused, diagrammid) on minu jaoks juba ammu teada. Aga mängude koostamine on minu jaoks väga huvitav. Eriti meeldib mulle varjatud piltidega ehk rahvasuus tuntud mängu "Kes on pildil?" koostamine. Selle tegemisel ei ole midagi keerulist: kujundite lisamine, hüperlingid ja animatsioonid. Kirjutan sellise mängu tegemiseks isegi juhendi, et seda hiljem oma ainetundides ära kasutada.

    Õpime ka erinevate vastusevariantidega mängude koostamist. Õpilastele kuvatakse küsimus ja näiteks kolm lahendust. Õpetaja klikib õpilaste poolt pakutud vastusel. Vastavalt tulemusele kuvatakse samale slaidile sildike kas õige või vale. Tegemist oleks nagu miljonimänguga.

    Taoliste mängudega on võimalik sisustada näiteks klassiõhtud või viia läbi kordamise tunnid.

    reede, 19. november 2010

    Digipildid koolielus


    Koolielu haridusportaal on muutunud populaarseks kohaks õppematerjalide üleriputamisel. Nüüd on lisandunud sinna veel ka e-kursuste läbiviimine. Asun õppima e-kursusel "Digipildid koolielus 1". Tegemist on 24-tunnise kursusega.

    Ingrid Maadvere on kirjutanud aine sisust:
    Digipilte kasutatakse õppetöös päris palju. Käesolev e-kursus ongi loodud selleks, et aidata õpetajatel paremini digipilte oma töösse integreerida. Kursuse läbimiseks on vajalik omada lihtsat digifotoaparaati ja internetiühendusega arvutit.

    Kursuse ajal ...
  • tutvume oma kaameraga,
  • paneme kõrva taha pilditöötluse olulisemad mõisted,
  • publitseerime oma pilte veebikeskkonnas Flickr,
  • töötleme pilte Picnik programmiga,
  • peame kinni autoriõigustest.

    Tegemist on väga inspireeriva koolitusega. Tekitab tahtmise iga päev või öö pildistamas käia. Kursuse käigus omandatud teadmised kuluvad marjaks ära oma õppematerjalide tegemisel. Isegi siis kui ei tee fotosid vaid ekraanitõmmiseid.

    E-kursus on nüüdseks lõppenud ja parimaks fotograafiks valiti mind.
  • esmaspäev, 15. november 2010

    E-raamat

    Digipiltide koolitusega kõrvuti on käimas 12-tunnine veebipõhine õppimisüritus "E-raamatud", millest ma võtan ka osa. Olen varemalt juba kokku puutunud e-raamatutega (näiteks Moodle keskkonnas). Ise pole aga enne midagi selles suunas teinud, et e-raamatute tegemist õppida. Ei ole olnud aega.

    Nüüd avanes aga võimalus sellega algust teha. Kursuse käigus tutvume erinevate veebipõhiste e-raamatute tegemise programmidega - Myebook, Mixbook, Panraven jne. Katsetasin kõikides keskkondades midagi teha. Alguses mõtlesin, et teen midagi õpilastele - juhendi või ülesande. Aga siis ...

    Juhtusin vaatama oma reisipilte ja tegin nendest raamatud lühikeste kommentaaridega. Siia ajaveebi riputasin ülesse ka ühe e-raamatu oma võidureisist, mida on võimalik leida sildi 2008/2009 alt.

    Isiklikult soovitan teisteski õppeainetes kasutada e-raamatu tegemist näiteks esitluse asemel, suure projekti või uurimustöö esitamisel. See oleks midagi teistsugust, innovaatilist ja näitaks uut lähenemist.