Alates sellest nädalast käib Koolielu haridusportaalis uus õppimisüritus "Uurimistöö ja referaadi vormistamine", mis on mõeldud nii õpetajatele kui õpilastele.
Võtan seda kursust mitmel põhjusel:
*. Oma teadmiste täiendamine.
*. Kogemuste saamine ja jagamine.
*. Olen ise hetkel ühe uurimustöö juhendaja.
Esimest korda puutusin kokku referaatide koostamisega keskkooli ajal. Näiteks kirjanduse ja astronoomia tundides. Sel ajal kehtisid vormistamisel peaaegu samasugused reeglid nagu praegu. Ainult töö tuli teha käsitsi. Nüüd on aeg edasi läinud. Tööd pannakse kokku arvutiga.
Uurimustööde tegemisega sai algust tehtud ülikoolis. Materjali kogumine, küsitluste koostamine, andmete analüüs - see on väga suur ja aeganõudev töö. Kõige keerulisem on selle kogutud materjali kokku panemine ja vormindamine arvutil. Kui ei ole ettenähtud täpseid kavapunkte, mille alusel uurimus kokku panna, siis võib kuluda ettenähtust rohkem aega.
Praeguse seisuga võin öelda, et antud kursuse esimese nädala ülesanded on küll lihtsate killast. Loodan, et seda ka järgmistelt nädalatelt. Kes veel ei oska referaate või uurimustöid arvutil vormistada, siis võtke sellest kursusest osa. Õpite vormindama teksti, lehekülgi, tiitellehte, koostama sisukorda, lisama pilte, diagramme, tabeleid ja viiteid. Kõike seda programme MS Word 2003, MS Word 2010 ja OpenOffice.org Writer kasutades.
teisipäev, 18. jaanuar 2011
esmaspäev, 3. jaanuar 2011
Õppimisüritus "Õpime mängides"

Mari Tõnisson Tartu Hiie Koolist ja Tiia Salm Jäneda Koolist pakuvad Koolielu portaalis õppimisüritust "Õpime mängides". Koolitus on mõeldud eelkõige õpetajatele, kes soovivad õppida koostama mängulist laadi interaktiivseid harjutusi.
Ma olen alates sellest õppeaastast igasse tundi proovinud panna mõne mängu nö õpilaste ergutamiseks. Kursus algas juba 27. detsembril 2010 ja lõppeb 16. jaanuaril 2011. Igatahes võtan osa.
Uurisin koolituse tutvustusest, et näidatakse selliseid interaktiivseid harjutuste koostamise keskkondi nagu ClassTools, PurposeGames, Quizlet, Teach-ICT. Olen mõnda neist juba oma tundides kasutanud. Tegemist on võimalusterohkete keskkondadega. Saab mängida ja samas kinnistada kas õpitut või ärata huvi millegi uue vastu.
Kursuse lõpuks peaks iga õpetaja vähemalt kaks mängulist harjutust tegema. Arvan, et see ei ole keeruline. Ise plaanin teha igas keskkonnas mõne harjutuse, sest tahan oma loovust proovile panna. Lisaks muidugi mängude tegemine ja enesetäiustamine.
Huvi äratamiseks Teile ka üks test - Head uut aastat! - ja mäng - Kaasaegne õppimine.
kolmapäev, 8. detsember 2010
Teadmiste täiendamine
Osalen Tiigrihüppe SA "Õppiv Tiiger" 20-tunnisel kursusel "Esitlused õppetöös ja nende jagamine internetis". Juhendajaks kolleeg Tiit Mauer. Õpime tegema PowerPoint 2007 versiooniga ettekandeid ja mänge.
Lihtsate esitluste tegemine (tekstid, pildid, loendused, diagrammid) on minu jaoks juba ammu teada. Aga mängude koostamine on minu jaoks väga huvitav. Eriti meeldib mulle varjatud piltidega ehk rahvasuus tuntud mängu "Kes on pildil?" koostamine. Selle tegemisel ei ole midagi keerulist: kujundite lisamine, hüperlingid ja animatsioonid. Kirjutan sellise mängu tegemiseks isegi juhendi, et seda hiljem oma ainetundides ära kasutada.
Õpime ka erinevate vastusevariantidega mängude koostamist. Õpilastele kuvatakse küsimus ja näiteks kolm lahendust. Õpetaja klikib õpilaste poolt pakutud vastusel. Vastavalt tulemusele kuvatakse samale slaidile sildike kas õige või vale. Tegemist oleks nagu miljonimänguga.
Taoliste mängudega on võimalik sisustada näiteks klassiõhtud või viia läbi kordamise tunnid.
reede, 19. november 2010
Digipildid koolielus

Koolielu haridusportaal on muutunud populaarseks kohaks õppematerjalide üleriputamisel. Nüüd on lisandunud sinna veel ka e-kursuste läbiviimine. Asun õppima e-kursusel "Digipildid koolielus 1". Tegemist on 24-tunnise kursusega.
Ingrid Maadvere on kirjutanud aine sisust:
Digipilte kasutatakse õppetöös päris palju. Käesolev e-kursus ongi loodud selleks, et aidata õpetajatel paremini digipilte oma töösse integreerida. Kursuse läbimiseks on vajalik omada lihtsat digifotoaparaati ja internetiühendusega arvutit.
Kursuse ajal ...
Tegemist on väga inspireeriva koolitusega. Tekitab tahtmise iga päev või öö pildistamas käia. Kursuse käigus omandatud teadmised kuluvad marjaks ära oma õppematerjalide tegemisel. Isegi siis kui ei tee fotosid vaid ekraanitõmmiseid.
E-kursus on nüüdseks lõppenud ja parimaks fotograafiks valiti mind.
esmaspäev, 15. november 2010
E-raamat
Digipiltide koolitusega kõrvuti on käimas 12-tunnine veebipõhine õppimisüritus "E-raamatud", millest ma võtan ka osa. Olen varemalt juba kokku puutunud e-raamatutega (näiteks Moodle keskkonnas). Ise pole aga enne midagi selles suunas teinud, et e-raamatute tegemist õppida. Ei ole olnud aega.
Nüüd avanes aga võimalus sellega algust teha. Kursuse käigus tutvume erinevate veebipõhiste e-raamatute tegemise programmidega - Myebook, Mixbook, Panraven jne. Katsetasin kõikides keskkondades midagi teha. Alguses mõtlesin, et teen midagi õpilastele - juhendi või ülesande. Aga siis ...
Juhtusin vaatama oma reisipilte ja tegin nendest raamatud lühikeste kommentaaridega. Siia ajaveebi riputasin ülesse ka ühe e-raamatu oma võidureisist, mida on võimalik leida sildi 2008/2009 alt.
Isiklikult soovitan teisteski õppeainetes kasutada e-raamatu tegemist näiteks esitluse asemel, suure projekti või uurimustöö esitamisel. See oleks midagi teistsugust, innovaatilist ja näitaks uut lähenemist.
Nüüd avanes aga võimalus sellega algust teha. Kursuse käigus tutvume erinevate veebipõhiste e-raamatute tegemise programmidega - Myebook, Mixbook, Panraven jne. Katsetasin kõikides keskkondades midagi teha. Alguses mõtlesin, et teen midagi õpilastele - juhendi või ülesande. Aga siis ...
Juhtusin vaatama oma reisipilte ja tegin nendest raamatud lühikeste kommentaaridega. Siia ajaveebi riputasin ülesse ka ühe e-raamatu oma võidureisist, mida on võimalik leida sildi 2008/2009 alt.
Isiklikult soovitan teisteski õppeainetes kasutada e-raamatu tegemist näiteks esitluse asemel, suure projekti või uurimustöö esitamisel. See oleks midagi teistsugust, innovaatilist ja näitaks uut lähenemist.
kolmapäev, 13. oktoober 2010
KooliMill

Tiigrihüppe koolitustest ei saa ikka üle ega ümber. Võtan kolleeg Tiit Maueri kursust
"KooliMill - õppematerjalide koostamine veebipõhiste vahenditega".
Koolitus on päris huvitav. Tutvume erinevate keskkondadega nagu Koolielu, LeMill, Scribd ja Slideshare. Teeme ise materjale ja otsime pilte, videosid. Võtame teadmiseks õppematerjalide kvaliteedinõuded ja autoriõigused. Lõpuks paneme tehtud töödest kokku kogumiku ja avalikustame selle.
Iga e-keskkond võimaldab omal moel õppematerjale ja teste esitada. Selle kursuse raames saan ma rohkem teadlikumaks LeMill keskkonnaga. Eriti meeldib mulle see e-keskkond sellepärast, et seal saab teha teste ja harjutusi. Kasutan selle võimaluse kindlasti ära ka oma õpetajaametis näiteks kontrolltöö tegemisel. Koolituste eesmärk ongi ju see, et õpetajad hakkavad õpitud asju oma aines kasutama.
Siit ka üleskutse - käige koolitustel, sest kunagi ei tea, millisest teadmisest kasu võib olla.
teisipäev, 3. august 2010
Uus väljakutse ...
... käsitöö vallas - haapsalu sall.
Uurisin käsitööliste ringist, et mis selle salliga on - nõutud, erakordne ja kallis. Haapsalu sall on õhuline, õrn, soe, turvaline, avar ja suletud ühekorraga. See sall annab väga hästi edasi Haapsalu linna oma olemusega.
Ostsin "Haapsalu sall"i raamatu ja sain teada, et salli tegemiseks läheb vaja erinevate suurustega bambusvardad (tavalised ja ringsed) ja muidugi lõnga. Kõige lõpuks veel raami, kuhu sall venima panna. Kiirustasin käsitööpoodi. Lõngu on seal palju, kuid millisest lõngast see kõige ehtsam sall tehakse? Palusin abi müüjalt ja ta näitas, et kasutatakse Merino(s) Extra lõnga. Tema sõnul tuleb ühest lõngast välja üks sall. Võtsin ka vardad.
Vaatasin terve raamatu läbi ja mõtlesin võtta pööratud piibelehemustriga salli, mis Elle Kulli kaelas paistab päris elegantne välja. Salli tegemiseks kulus mul kuu aega, sest ma iga päev ei teinud. Lugesin foorumitest, et professionaalid teevad vähema kui nädala ajaga salli valmis. Peab neile au andma, sest salli tehakse mitmes osas ja lõpus veel kokkupanemine ja venitamine.
Igatahes mina olen oma salli üle õnnelik. Praegu on tegemisel teinegi sall, mille muster on Evelin Ilvese oma.
Tellimine:
Postitused (Atom)