neljapäev, 27. detsember 2012

Retsensioon


Teen koostööd Sihtasutus Eesti Teadusagentuur'iga ja retsenseerin Tallinna Tehnikaülikooli kursust "Rakenduste loomine ja programmeerimise alused". Tegemist on gümnaasiumile mõeldud programmeerimise kursusega, kus õpetatakse selliseid programme nagu Scratch, Phyton ja VBA. Tänu erinevate õppejõudude loomingule on võimalik õpetajal ise loodud materjali põhjal kokku panna oma kursus.
Olen tänulik, et selline kogumik on valmis tehtud ja praegused Poska Gümnaasiumisse 2012. aastal kooli sisseastunud reaalsuuna õpilased saavad selle materjali põhjal õppida.

esmaspäev, 10. detsember 2012

Oma riik

Külastan koos Liina ja tema klassiga pealinna suuri hooneid - Stenbocki maja ja Riigikogu. Tore lumine ja õpetlik päev!

teisipäev, 4. detsember 2012

Uued õppurid

       Täna on külas uued haridustehnoloogiks õppijad ja seekord on neid kokku kaheksa. Paistab, et haridustehnoloogia on saamas populaarseks erialaks.

Kõrval pilt Ly'lt.

laupäev, 1. detsember 2012

Teaduspäevad

30.novembrist kuni 2.detsembri hommikuni toimusid Saaremaal miniteaduspäevad, kus ka meie kooli õpetajad ja õpilased käisid (sh mina). Novembri viimasel päeval oli päris põnev (adrenaliini tekitav) sõita lund tuiskavat teed pidi Saaremaa poole. Hilinesime küll broneeritud praamile, kuid sihtpunkti jõudsime kellapealt. Teaduspäevad olid huvitavad ja õpetlikud. Kogu üritus toimus Saaremaa Ühisgümnaasiumis ja osalejaid oli mitmelt poolt Eestist. Nende päevade kohta käivat infot on võimalik leida ka SIIT.

reede, 23. november 2012

Kolleegilt kolleegile

Koolivaheajal võttis minuga ühendust õpetaja Kaja Nõost ja palus mind appi, et õpetaksin tema kooli õpetajaid kasutama Moodle keskkonda. Sõpradele on raske ära öelda :)
Mõtlesin natuke ja vaatasin oma tihedat graafikut ning leidsin, et mis seal ikka - aitan hädast välja. Tegin kaks koolituspäeva, mis olid päris toredad ja õpetlikud nii koolitajale kui ka õpilastele (õpetajatele) endile.

kolmapäev, 7. november 2012

Tiiger Poskas külas

Tiigrihüppe Sihtasutuse infopäev toimub seekord Jaan Poska Gümnaasiumis, kus tutvustatakse Tiigrihüppe tegevusi 2013 aastal. Samuti mainitakse ka seda, et meie kool lööb aktiivselt kaasa ProgeTiiger koolituste loomisel. Minu teha on põhikooli ja gümnaasiumi jaoks "Veebilehtede loomine ja disain" kursused.

esmaspäev, 5. november 2012

Huvitavad juhendid

Täna algab uus koolitus Tiigrihüppe haridusportaalis Koolielu - "Juhendite loomine 1". Olgugi, et on kiired ajad, siis mõtlesin, et võtaks osa. Järsku on midagi, mis aitab mul juhendeid veel paremaks teha. Praegune koolitus on n-ö pilootkoolitus, siis soovitan kindlasti tegevõpetajatel sellest osa võtta. Kursus kestab kuus nädalat ja selle raames peaks igal osalejal valmima mitu huvitavat materjali, mida katsetatakse oma õpilaste peal. Täpsemalt SIIN. Uus koolitus peaks algama veebruaris.

Hetkel on käsil neljas nädal ja siit mõned lingid valminud töödest:

kolmapäev, 24. oktoober 2012

Joonised atraktiivseks

PLM Group korraldab TTÜ's väikese seminaripäeva, mille raames tutvustatakse Solidworks 2013 versiooni. Täna tuli maha esimene lumi ja Tallinnas puhub jäine tuul. Koolitus on päris tore. Täpsemalt sellest päevast SIIN.

kolmapäev, 10. oktoober 2012

Haridustehnoloogid külas

BCS Koolitus korraldab järjekordset haridustehnoloogide koolitust ja mind on valitud läbi viima ühte välipraktika päeva nendele õpetajatele, kes on minu tööst huvitatud. Programmiga saab tutvuda SIIN.

Uued õpetajad peaksid tulema juba detsembris.

reede, 31. august 2012

Hääl raadios

Ühel päeval sain huvitava kõne Karin Pihl'lt, et kas oleksin nõus tulema temaga koos andma intervjuud Vikerraadiole. Mõtlesin ja mõtlesin ning andsin "jah" sõna. Esimest korda otse-eetris ja siit SEE tuleb.

teisipäev, 28. august 2012

Sügisfoorum õpetajatele

Koht, kus näha.
          Koht, kus õppida.
                    Koht, kus maitsta.
                              Koht, kus mõelda.
                                        Koht, kuhu kuuluda.

Need on read, mis tekkisid 2012 õpetajate sügisfoorumil. Sai kuuldud huvitavaid arutelusid ja ideid. Loodan, et korraldatakse neid päevi veel.

esmaspäev, 27. august 2012

Stuudium

Meie kool võtab kasutusele uue ekooli - Stuudium. Sellega seoses korraldatakse väike koolituspäev, mille ülevaadet saate vaadata SIIT.

kolmapäev, 22. august 2012

Olustvere mõis

Tiigrihüppe Sihtasutus korraldas 21.-22. augustil Olustveres õpetajatele suvekooli „Loovus, tehnoloogia, innovatsioon“. Suvekooli eesmärk oli näidata, kuidas tehnoloogiavahendeid kasutades ühendada uurimistööde läbiviimine õppetööga. Võtsin osa sellest päevast koos kolleegiga ja siit väike intervjuu.

neljapäev, 16. august 2012

Joonestamine

Koolivaheaeg veel kestab, kuid õpetajad käivad ennast juba täiendamas.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumisse on kutsutud kokku õpetajad, kes hakkavad oma koolis katsetama joonestamisprogrammi Solid Edge. Minu jaoks on tegemist uue asjaga. Ülikoolis olen õppinud Solid Edge programmi nö võistlejat SolidWorks'i, mis õppimise käigus (siiani) tundub üsna lihtne. Uuest õppeaastast alates hakkan oma koolis õpetama viimati mainitud programmikest.

neljapäev, 21. juuni 2012

Suvi kutsub ...


Puhkus on käega katsuda ... Teen mõttes kokkuvõtet koolitöö viimastest päevadest.

  • Mõned sissekanded tagasi tegin juttu iTEC projektist. Võtsin oma õpilastega sellest osa ja tulemuseks väike materjal, kus on ühendatud bioloogia ja programmeerimine - http://poskaitec2012.weebly.com/.
  • Sel õppeaastal oli mul ka järjekordne praktikant, kes teeb tublit tööd nii oma erialal kui ka mujal.
  • Järjekordne koolitus ... Hakkasime koostama koolile uurimistööde juhendit. Kuna kogemusi selles vallas õpetajatel eriti ei ole, siis kutsusime kooli praktilisi näiteid jagama Tartu Ülikooli Haridusteaduste instituudi lektori Krista Uibu. Ta on valmistanud päris huvitavaid ja vajalikke juhiseid, mis on ka veebis vabalt kättesaadavad. Kel huvi, siis olen teinud sellest väikese sissekande järgmisse blogisse -  http://opetajaabi.blogspot.com/2012/06/uurimistoode-tahe-all.html.
Suvi tuleb töine. Teen ettevalmistusi uueks õppeaastaks - uued kursused, materjalid jne. Loodan, et leian aega ka puhata :)

neljapäev, 17. mai 2012

Koostöö

Tartu Kutsehariduskeskus pakub tasuta kursust "Koostöövõrgustik 2.0". Eesmärk on toetada pedagoogide kutsealast koostööd andes teoreetilisi teadmisi võrgustike toimimise kohta, võimaldades osalejatel saadud teoreetilisi teadmisi rakendada praktiliselt omavahelises suhtluses veebikeskkonnas, luues kontakti, mille alusel tulevikus e-õppematerjale koostöös teha. Kursuse tulemiks on osalejate koostöös loodud õppematerjal.

Kursus sai nüüd läbi. Tegin koostööd Tartu Ülikooli Pärnu Kolledži inglise keele lektori Katrin Saksa'ga ja meie ühise pingutuse toel valmis lehekülg, kus tutvustame erinevaid pilditöötlusprogramme, mis on sarnased hiljuti suletud Picnik.com keskkonnaga. Viide SIIT.

teisipäev, 24. aprill 2012

Hariduskonverents

Täna toimus Tallinna Swissotellis Microsofti Hariduskonverents 2012. Päevakava oli päris tihe ja huvitav. Selle päeva videod ettekannetest on kättesaadavad SIIT. Konverents andis väga hea võimaluse uuendada oma tutvusi ja kuulata ka teisi. Lisaks panna ka ideid kõrva taha.

esmaspäev, 16. aprill 2012

Teine elu

Koolielu haridusportaali viimaseid selle õppeaasta kursuseid uurides selgus, et ma ei ole veel võtnud "Second Life Koolielus" õppimisüritust. Vaatasin oma tööplaani ja selgus, et saan kursuse sinna sisse mahutada. Mõeldud. Tehtud.

Tegemist pilootkursusega, mille raames õpetajad tutvuvad keskkonnaga ja teevad kaasa juhendajate ülesandeid. Lisaks koostavad ja juhendavad teisi (ekskursioonid). Üritus on nüüdseks läbi ja peab ütlema, et päris tore oli ja kui ikka aega saan, siis uurin ja katsetan oma teist elu edasi :)

laupäev, 24. märts 2012

Niplispits

Viimati sai käidud õppimas iiri pitsi. Mõtlesin, et uuriks ja pusiks, kuidas tehakse niplispitsi. Rahvaülikooli tuligi sellenimeline kursus. Võtsin osa ja sai tehtud palju motiive. Enamasti järjehoidjad. Lõputööks valmistasime munadele rüüd. Pühad ju tulekul.

reede, 23. märts 2012

iTEC projekt

Tiigrihüppe Sihtasutus alustas sügisel iTEC projektiga. Nüüd algas selle teine tsükkel. Täpsemalt on sellest räägitud SIIN. Ürituse ga seoses toimuvad infopäevad nii Tallinnas kui ka Tartus. Võtan osa viimati mainitud kohast. Kokku on tulnud oma kümmekond õpetajat. Meile räägitakse, mida teine tsükkel endast kujutab.

iTEC tundub päris huvitav. Selle tsükli raames peaksid õpilased looma ise õppematerjali. Vahva mõte! Proovin oma õpilaste peal seda katsetada. Raskeks läheb, kuid tuleb olla loominguline :)

kolmapäev, 21. märts 2012

Turvaline IT

Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit koostöös BCS Koolitusega korraldab õpetajatele ja teistele huvilistele konverentsisarja, mis kannab pealkirja "See on turvaline IT!".

Mina võtan osa Tartu päevast. Räägitakse praegustest tehnoloogia arengutest ja selle mõjust noortele. Samuti jagavad IT-ettevõtted oma teadmisi. Kõige olulisem teema muidugi, mille pärast see koolitus läbi viiakse - avaldatakse arvamust ja jagatakse kogemusi internetiturvalisuse kohta.

Päeva mõte: "Õpetajad - selgitage õpilastele, mida peaks veebis liikumisel tähele panema. Millised ohud seal varitsevad ja kuidas neid vältida. Abiks teile viide SIIT."

kolmapäev, 14. märts 2012

Uurimistööd

Tartu Ülikool pakub õpetajatele koolitust teemal "Uurimistöö kirjutamine ja juhendamine koolis". Võtan osa, sest olen Poska Gümnaasiumi uurimistööde koordinaator ja arendusjuht.

Uurimistööde teema on praeguses koolisüsteemis üsna aktuaalne, sest uues õppekavas on see sees. Kahju ainult, et pole mõeldud sellele, et õpetajad vajavad ka ise juhendamist ja õpilased omakorda vajavad õppematerjale, mis aitaksid neil näiteks oma tööd vormistada jne. Tore, et vähemalt seegi päev on leitud, et natukenegi infot jagada ja seda tasuta.

neljapäev, 16. veebruar 2012

M-taskus

E-õppe kõrval on ka päris huvitav M-õpe. Võrgustik võrgutab teeb jällegi info ja koolituse päeva, mis seekord toimub Tallinna Teeninduskoolis. Seekordne seminar kannab pealkirja "Tark M-ees taskus".

Mart Laanpere teeb üldise kokkuvõtte tehnoloogia arengust ehk kuidas on jõutud sellise asjani nagu m-õpe. Väga huvitav on kuulda, kuidas m-õpet on kasutatud õppetöös (Pelgulinna Gümnaasium) ja seda näiteks puutööde juures ja orienteerumises.

Koolituspäev andis mõtteid ja ideid, mida saaks ka oma õppetöös kasutada ja ainest, mida teistele soovitada.

Selle päeva kohta saab infot SIIT.

teisipäev, 14. veebruar 2012

Täiendaja või koolitaja

BCS Koolitus alustab koostöös Tallinna Ülikooliga 80-tunnist haridustehnoloogide koolitust. Mõtlesin võtta osa, kuid kahjuks ei saanud nö sisse. Aga nüüd avanes mul võimalus hoopis olla osadele nende seast koolitajaks ja seda tänu sellele, et Ingrid Maadvere soovitas ning kindlasti ka see, et olen ise Poska Gümnaasiumis haridustehnoloog.

Mul oli külas viis õpetajat-õpilast, kes vaatasid ja kuulasid. Räägitud sai päris palju ja ma arvan, et neil oli, mida meelde jätta ehk kõrva taha panna.

neljapäev, 9. veebruar 2012

Iiri pits


Algab selle aasta kõige lühem kuu - veebruar. Võtan osa järjekordsest käsitööga seotud kursusest. Eelmise aasta sügisel nägin televisiooni ajaloo kanalil videot Iirimaast ja sealsest käsitööst. Tekkis soov selgeks saada iiri pits.




Tartu Rahvaülikoolis tuli kahepäevane koolitus. Esimesel päeval õppisin motiive heegeldama (lisaks ka vähipistet). Teisel päeval sain teada, kuidas motiive ühendada.

Mõned pildid ka illustratsiooniks valminud töödest.

teisipäev, 17. jaanuar 2012

Läbi piltide jutustamine

Koolielu pakub paralleelselt webquestide õppimisüritusega ka väga huvitavat kursust "Digitaalne jutustamine". Võtan jällegi osa.

Kursuse juhendaja Madli-Maria Naulainen on ürituse kohta lühidalt öelnud järgmist:
"Digitaalne jutustamine on arvutipõhiste tööriistadega jutustuse loomise ja edasiandmise võimalus. Jutustused keskenduvad tavaliselt kindlale teemale ja lähtekohale ning on omamoodi seguks piltidest, tekstist ja helist. Digitaalsed jutustused on emotsionaalsed ja personaalsed, sobivad hästi mõne olulise teema tähtsustamiseks, esiletõstmiseks või reklaamimiseks."

Selline võimalus jutustamiseks on pannud minu mõttemaailma juba tööle, sest nagu juba teada on, peab iga õppimisürituse või kursuse lõpuks midagi valmima, mis näitaks minu arengut ja oskusi õpitu rakendamisel.

neljapäev, 5. jaanuar 2012

Webquestid

Läbisin Tartu Ülikooli infootsingu kursuse ja nüüd osalen ka Koolielu portaalis sellisel õppimisüritusel nagu "Webquest". Tegemist on suhteliselt sarnase kursusega, kuid natuke teistsuguse lähenemisega.

Bernie Dodge, webquesti looja on defineerinud webquesti järgmiselt: „Webquest on uuringule orienteeritud tegevus, mille käigus kogu või enamus informatsiooni kogutakse veebipõhistest allikatest. Webquesti loomisel arvestatakse õppija mõistliku ajakasutusega, kus rõhk on mitte info otsimisel erinevatest allikatest vaid olemasoleva info oskuslikul kasutamisel, ning õppija mõtlemisoskuse – erineval tasemel analüüsi, sünteesi ja hindamise - arendamisel.“

Kursuse käigus tutvutakse erinevate webquestiga ja lõpuks peab igal osalejal valmima üks webquest oma aines. Hetkel ise mõtlen veel, millise teema kohta teha, sest arvutiõpetuses on nö seda ainest päris palju.