neljapäev, 31. märts 2011

Iga lõpp on millegi algus


Täna on Koolielu konkursi "Õpetaja õppijana" viimane päev. Paljud kindlasti mõtlevad, et tuleks teha lõpetamise sissekanne, kuid ...

Arvan, et ma jätkan seda ajaveebi veel pikalt. Minu jaoks on see kui õpimapp, kuhu on kogutud erinevate koolituste, seminaride ja õppepäevade kirjeldused. Saan iga kell meelde tuletada, kus kohas käinud olen ja mida näinud või teinud.

Olen pidanud blogi päris pikka aega. Tean, et mõne aasta pärast on tore lugeda neid sissekandeid. See on õpetajaks kujunemise lugu. Loodan, et ka teised nö kaasvõistlejad jätkavad oma ajaveebide pidamist.

kolmapäev, 30. märts 2011

Ämblik koob võrku ehk võrgustik võrgutab

Uurisin eile oma koolitustel osalemist tõendavaid tunnistusi ja märkasin midagi. Ma ei ole blogis kordagi maininud seda, et olen osa võtnud e-Õppe Arenduskeskuse koostöös Tallinna Tehnikaülikooli haridustehnoloogia talituse seminaridest, mis kannavad nimetust „Võrgustik võrgutab“.

Koolituste eesmärgiks on tõhustada õpetajate ja õppejõudude koostööd. Näidatakse ülikoolides valminud õppematerjale või kursusi. Lisaks viiakse läbi praktilisi töötubasid, et asjast huvitatud saaksid käed külge lüüa. Tutvustatakse uusi töövahendeid. Toimuvad ainetevahelised vestlused ülikoolide õppejõudude ja üldkoolide õpetajate vahel.

Mulle meeldivad sellised õppepäevad. Alati leidub midagi, mida annab kõrva taha panna. Olgu see siis õppematerjalide ülesehitamine, tundide andmine või ainetevaheline integratsioon. Nendest seminaridest on olnud päris palju kasu. Näiteks olen saanud teadlikuks uutest võimalustest Moodle keskkonnas ja uutest töövahenditest (nt Prezi). Ja muidugi ei tasu unustada, et selliste koolituste eesmärk on propageerida ka e-õppe kasutamist.

teisipäev, 29. märts 2011

Vaatlejana looduses

Arvatavasti on kõik märganud, et kevad on visa tulema. Eelmisel aastal umbes samal ajal oli näiteks Elva jõgi juba oma veesängist väljas. Filmisin seda.


Praegu on igal pool lumi ja tuleb isegi juurde, kuid kevadekuulutajad on juba kohal. Mul piisab ainult aknast välja vaadata, kui näen jõe peal järgmisi tegelasi -

Jääkoskel koos oma kaasaga



Sõtkas koos kaaslasega


Samuti talvituvad siin sinikaelpardid. Jääkosklid ja sõtkad on viimase kahe-kolme aasta tihedamad külalised. Suve algul saabuvad suleliste sekka ka tuttpütid. Võib öelda järgmist: "On, mida vaadata."

esmaspäev, 28. märts 2011

Sulatatud klaas


Mõned tunnid tagasi lõppes Tartu Rahvaülikooli koolitus "Klaasisulatus". Võtsin sellest koolitusest osa sellepärast, et valmistada koos oma õega, kes pidas sünnipäeva, midagi ühist.

Meile õpetati klaasi lõikamist, purustamist, murdmist, paigutamist, kombineerimist ja ühildamist. Kasutada anti värvilised klaasitükid (sinine, roheline, oranž, kollane, valge). Lisaks ümarad klaasid, klaasipuru, klaasilõikur, tangid ja traat. Koolituse lõpuks pidi igaüks klaasitükke kombineerides proovile panema oma loomingulisuse ja fantaasia.

Koolitusele sõites arutasime, mida me võiks teha. Mõningasel arupidamisel leppisime kokku, et mina proovin teha kõrvarõngad ja õde kaelaehte. Kohapeal aga vahendeid vaadates ja klaasi lõigates tulid uued mõtted. Kokkulepitud asjadele tegime lisaks ka lihtsalt kaunistusi.

Mida ma koolitusest õppisin?
*. Haigena (peale Tallinnat just grippi jäädud) ei tasu koolitusele minna - fantaasia võib alt vedada.
*. Ühise eesmärgi poole liikutes saab suurepärast koostööd teha.
*. Perega on alati vahva midagi korda saata.

pühapäev, 27. märts 2011

Tunnid

Vaatan aknast ümbritsevat loodust ja märkan kitsekesi, kes otsivad toitu. Võtan kaamera ja teen mõned võtted.



Ilm on päikseline, kuid samas ka tuuline. Naudin viimaseid tunde koolivaheajast.

neljapäev, 24. märts 2011

GAG'is külas

On koolivaheaeg. Õpilased puhkavad ja õpetajad täiendavad end. Võtan Raatuse kooli õpetajatega osa "IKT vahendite kasutamine ainetunnis GAG näitel" seminarist.

Gustav Adolfi Gümnaasiumi haridustehnoloog Ingrid Maadvere ja teised selle kooli õpetajad tutvustavad, kuidas nad integreerivad oma aineid IKT'ga. GAG'is kasutatakse päris palju infotehnoloogiavahendeid. Võib öelda, et õpetajad on tänu tehnoloogia arenemisega suutnud oma aineid täiustada. Tuuakse näiteid matemaatika, muusika, kehalise, eesti keele, võõrkeele, keemia, kunstiõpetuse, käsitöö ja joonestamise õppeainetest. Tore on näha, et GAG'is on suudetud leida võimalused infotehnoloogia ja õppeaine sidumiseks. Püütakse igas aines vähemalt korra nädalas käia arvutiklassis.

Seminari eesmärgiks ongi motiveerida koolitusest osavõtjaid rohkem kasutama IKT oma ainetes. Ise kasutan informaatika õpetamisel iga päev IKT vahendeid. Loodan, et ka minu kolleegid hakkavad rohkem seda tegema.

Siit ka üleskutse teistele õpetajatele: "Ärge kartke tehnoloogia pealetungi. Liikuge ajaga kaasa. Olge julged kasutama IKT vahendeid oma ainetundide täiustamiseks. Ärgem unustagem, et julge peale hakkamine on pool võitu."

neljapäev, 3. märts 2011

Käime koos ...


Kuulan Il Divo muusikat ja mõtlen kursusest "Koostööprojektid õppetöös". Käesoleva nädala ülesanded on tihedalt seotud eelmise nädalaga. Esimesel nädalal oli vaja koostada projekt, mida võiks koostöös teiste koolide õpetajatega teha. Kuna ma ise olen tööl kahes koolis (Raatuse ja Reiniku), siis pakkusin Reiniku kooli kolleegidele välja projekti. Luua veebimaterjal näitlejatest, kes laulsid '80.aastatel nii Inglismaal kui ka Venemaal.

Idee sai pandud paberile ja kõik olid nõus. Lisasin kursuse materjalide alla ka meie mõtte ja sain selle kohta mitmeid arvamusi. Soovitati otsida laulvaid näitlejaid lisaks Eestist, Lätist kui Ameerikast. Olin ise ka mõelnud, et sellest ajast teatakse palju just Ameerika või Eesti näitlejaid, kes olid säravad tähed nii lauljatena kui ka näitlejatena.

Selle nädala alguses uurisin uusi kursuse ülesandeid ja seal oli toodud üks punkt - projekti veebiaadress. Mis teha? Alguses pidi projekt hetkel inimeste hõivatuse tõttu paberile jääma, aga nüüd tuli see käivitada. Pidasin oma õpilastega aru ja tegime väikese visandi paberile loodava veebilehe kohta. Ja vastu tulles soovitustele, lisasime ka teised riigid oma materjali hulka. Andsin partneritele ka ülesanded kätte. Nende õpilased otsivad materjale näitlejatest ja koostavad vastavalt esitlused või e-raamatud. Lisaks muidugi ka muusikat ja videosid.
Minu õpilaste visandist ja ideedest sai alguse veebilehe disainimine. Mõned päevad tagasi sai veebileht mingil kujul ülesse riputatud. Materjali seal sees on veel vähe. Partnerid alles tegutsevad oma õpilastega.

Kursus "Koostööprojektid õppetöös" on andnud minu arvates väga suure tõuke koostöö arendamisse. Kui natuke nuriseda, siis ülesandeid koolituse raames tundub olevat palju. Eriti õpetaja jaoks, kellel on palju tööd. Loodan, et see ei pane kursuslasi koolitusest loobuma. Mind igatahes mitte, sest see on projekt, mis mind ennast köidab. Ka õpilasi tundub see asi huvitavat, sest mõnedes tundides õpilased teevad harjutusi muusikat kuulates. Nad väidavad, et see rahustab neid ja igasugused ainesisesed idee kipuvad tulema. Minu arvates on tegemist on väga inspireeriva, tulevikku suunatud, koostööd arendava ja huvitava kursusega.