On 23. märts 2010. Tartu Kutsehariduskeskus korraldab kõigile huvilistele 8-tunnise haridus- ja karjäärikonverentsi "Läbi õppimise kujundan ennast". Päris huvitav koolituspäev.
Hardo Aasmäe annab ülevaate Eesti inimesest viiekümne aasta pärast ja Hele Riit-Vällik subkultuurist. Mille pärast aga mina sellele konverentsile kohale tulin? Peale ettekandeid toimub töötuba, kus Kristjan Otsmann näitab kirjaliku suhtluse nippe ja meilietiketti.
Kindlasti olete Teiegi kokku puutunud selliste kirjadega, kus kirja teemaks on "Tere!" või kirjal pole saatjat jne. Tänu suhtlusportaalide tulekuga on muutunud õpilaste kirjastiil väga kesiseks. On mindud üle erinevatele lühivormidele (märgikeel) ja slängile.
Igatahes on kirjalikus suhtluses toimunud erinevaid muutusi ja need on toonud kaasa võimaluse seada sisse reeglid e-kirja kirjutamisel. Meilietiketi kohta võib internetist leida mitmeid ülevaateid ja enamuses räägivad ühte ja seda sama. Õpetavad kirju kirjutama ja silmas pidama tähtsamaid e-kirja reegleid.
Koolitusel analüüsime praeguste e-kirjade sisu ja vormi. Selgitame välja, kuidas kirjutada korrektse sisu ja vormiga e-kirju ning harjutame seda. Samas proovime leida õiget viisi suhtluseks oma õpilastega ja räägime, kuidas siiani oleme toime tulnud e-kirjade kirjutamisega.
teisipäev, 23. märts 2010
teisipäev, 23. veebruar 2010
Digitiiger
Tiigrihüppe Sihtasutus pakub üldhariduskoolide õpetajatele koolitusi. Näiteks baaskoolitus toetub õpetajate haridustehnoloogilisele pädevusmudelile. See on 60-tunnine põhikursus DigiTiiger, mis on e-õppe metoodika kursus ja seob omavahel innovatiivsed õppemeetodid ja kaasaegseid õppevahendeid.
Võtan seda kursust eesmärgiga läbida teised Tiigrihüppe lisakoolitused. Kursuse käigus valmib igal osalejal isiklik e-portfoolio või õpimapp, kuhu on koondatud kogu kursuse jooksul käsitletud materjal. Reiniku koolis viib seda koolitust läbi Urmas Tokko, kelle käe all olen juba õppinud HotPotatoes programmi. Põhikursus Digitiiger koosneb kümnest moodulist, millest enamus materjalist on mulle tuttav, sest ülikoolis on see juba läbitud. Aga nagu öeldud on kordamine tarkuse ema.
Sellest kursusest meeldivad mulle eriti mõistekaartide tegemise võimalused ja samuti erinevad e-õppe keskkonnad. Ja mis minu arvates peaks iga õpetajat huvitama - oma isikliku e-portfoolio tegemine. See on aeganõudev töö, kuid kui arvestada tulevikku, siis kunagi võib juhtuda nii, et selle asemel, et näidata oma läbitud koolitusi ja saavutusi paberil, võib näidata oma elu e-portfooliona. Sinna on koondatud kõik - cv, täiendkoolitused, tunnid, loodud materjalid jne. Lihtsam võimalus oma elulugu kaasas kanda. Soovitan kõigil õpetajatel luua oma e-portfoolio.
Võtan seda kursust eesmärgiga läbida teised Tiigrihüppe lisakoolitused. Kursuse käigus valmib igal osalejal isiklik e-portfoolio või õpimapp, kuhu on koondatud kogu kursuse jooksul käsitletud materjal. Reiniku koolis viib seda koolitust läbi Urmas Tokko, kelle käe all olen juba õppinud HotPotatoes programmi. Põhikursus Digitiiger koosneb kümnest moodulist, millest enamus materjalist on mulle tuttav, sest ülikoolis on see juba läbitud. Aga nagu öeldud on kordamine tarkuse ema.
Sellest kursusest meeldivad mulle eriti mõistekaartide tegemise võimalused ja samuti erinevad e-õppe keskkonnad. Ja mis minu arvates peaks iga õpetajat huvitama - oma isikliku e-portfoolio tegemine. See on aeganõudev töö, kuid kui arvestada tulevikku, siis kunagi võib juhtuda nii, et selle asemel, et näidata oma läbitud koolitusi ja saavutusi paberil, võib näidata oma elu e-portfooliona. Sinna on koondatud kõik - cv, täiendkoolitused, tunnid, loodud materjalid jne. Lihtsam võimalus oma elulugu kaasas kanda. Soovitan kõigil õpetajatel luua oma e-portfoolio.
esmaspäev, 1. veebruar 2010
Materjalide loomine
Igal uuel õppeaastal korraldab Tiigrihüppe haridusportaal Koolielu õpetajatele konkursse. Viimati võtsin osa materjaliga, mille eest sain teise koha. Mõtlesin, et võtaks osa ka sel aastal.
Konkurss kannab nime "Täna samm, homme teine". Kuna täiskasvanute koolituse jaoks sai valmistatud mitmesuguseid materjale (juhendid, ülesanded, testid), siis plaanin panna kokku ühe ühise materjali. Kasutan selleks programmi eXe, mis võimaldab lisada sisupaketile 18 erinevat vahendit.
eXe'ga olen tegemist teinud juba magistriõppe teisest kursusest. Sellega on lihtne veebilehekülgi koostada. Isegi need, kes ei oska html-koodis veebilehti teha, saavad eXe't kasutades teha suurepärased veebilehed oma tööde näitamiseks.
Täiskasvanute koolituse raames sai tehtud materjalid AO seitsme mooduli jaoks.
Panen nendest kokku ühe suure materjali nimega "Arvutikoolitus (AO1-AO7)". Seda on võimalik näha ka Koolielu portaalis.
Seekord ei vedanud, kuid loodan, et järgmisel aastal toimub jälle.
Konkurss kannab nime "Täna samm, homme teine". Kuna täiskasvanute koolituse jaoks sai valmistatud mitmesuguseid materjale (juhendid, ülesanded, testid), siis plaanin panna kokku ühe ühise materjali. Kasutan selleks programmi eXe, mis võimaldab lisada sisupaketile 18 erinevat vahendit.
eXe'ga olen tegemist teinud juba magistriõppe teisest kursusest. Sellega on lihtne veebilehekülgi koostada. Isegi need, kes ei oska html-koodis veebilehti teha, saavad eXe't kasutades teha suurepärased veebilehed oma tööde näitamiseks.
Täiskasvanute koolituse raames sai tehtud materjalid AO seitsme mooduli jaoks.
Panen nendest kokku ühe suure materjali nimega "Arvutikoolitus (AO1-AO7)". Seda on võimalik näha ka Koolielu portaalis.
Seekord ei vedanud, kuid loodan, et järgmisel aastal toimub jälle.
kolmapäev, 16. detsember 2009
Portselaanimaal

Talvekuud tekitavad tunde millegi sooja ja mõnusa järgi. See on aeg, kus ma proovin alati tegeleda kas käsitööga või mõne uue asjaga. Uurisin maad ja leidsin, et Tartu Rahvaülikooli Koolituskeskuses pakutakse portselanimaali kursust.
Tundub põnev! Portselani peale maalimisel tuleb olla kannatlik. Alguses tuleb otsida muster. Seejärel joonistada muster paberile ja sealt kopeerida portselanile. Siis võiks mõelda, milliseid värve kasutada. Kas teha kujunditele äärejooned mustad või värvilised jne. Fantaasia tuleb igatahes tööle panna.
Lõpptulemuse saavutamine võtab aega, sest peale iga värvi pealekandmist tuleb värv väga kuumas ahjus sisse nö sulatada. Värvi kantakse portselanile tupsutades nagu puudrit näole. Kursuse poolt antakse võimalus teha maalingud nii taldrikule kui ka tassile. Mina igatahes muretsesin juurde veel kaks tassi, sest jõulud on tulekul ja see oleks väga hea kink.
Soovitan soojalt teistelgi järgi proovida!
esmaspäev, 14. detsember 2009
Beebiriiete tegemine

Uue pereliikme saabumine paneb alati kodustel käed tööle. Nii ka minuga. Olgugi, et ise emaks ei saa, aga tädi rolliga tuleb ju ennast harjutada. Mõtlesin, et teen uuele ilmakodanikule kingitused kudumite näol.
Uurisin jälle oma tuttava käsitööringi foorumist beebidele mõeldud riiete tegemist. Oh küll seal on ideid. Ainult võta kätte ja tee algust! Kuna mul kodus leidub erinevaid raamatuid kudumismustrite kohta, siis foorumi kaudu saan ma teada infot, et mitu silma tuleb luua kampsuni, mütsi või pükste jaoks. Kui on silmuseid tead, siis tee ükskõik millise mustriga asjad valmis.
Kudumisega või lugemisega on hea talveõhtuid sisustada. Kudumine annab tegevust nii kätele kui silmadele. Samas tekitab sisemuses ootusärevus. Töö lõppedes tunnen alati rahulolu, et olen ennast jällegi tõestanud. Kudumine jääb alati minu meelistegevuseks. Suure hooga sai tehtud kaks komplekti :)
esmaspäev, 31. august 2009
Aastad

Aastad tulevad
aastad lähevad,
ajal on alati rutt.
Minnes nad viivad,
tulles nad toovad
kuid alati midagi uut...
Täitunud on viis aastat õpetaja ametis olemisest. Need on olnud väga huvitavad. Olen saanud mitmeid kogemusi - koostöö tegemine, suhtlemine õpilaste ja kolleegidega, õppematerjalide koostamine jne.
Õpetajaks olemine kerge ei ole. Mõni ütleb, et see on kui sunnitöö. Iga hommik varakult üles. Koolis tundide andmine. Tundide ettevalmistamine. Vahepeal võib-olla saab natuke jalga puhata, aga muidu peab õpetaja ikka kogu aeg rakkes olema.
Tunnistan, et mulle meeldib olla õpetaja. Ma arvan, et siin on tegemist mingi rutiiniga, millest ma välja ei taha tulla. Keskkooli lõpetamine ja siis ülikool ning õpetaja amet. Need kõik on seotud kooliga. Selle õhkkonnaga, mida kool endast annab. Soov olla pidevalt kursis kõige ja kõigiga. Õpetaja amet tekitab sisemise rahulolu.
Õpetajaks olemine on väljakutse: pidev juurde õppimine ehk enesetäiendamine, distsipliin, mõistmine, kannatlikus. Kindlasti veel palju muud. Tänu õpetajaks olemisele olen saanud rohkem enesekindlust esineda ehk esinemisoskus on paranenud. Loodan, et igaüks leiab midagi, miks talle meeldib õpetaja olla. Ja kui leitud, siis olete leidnud motivatsiooni oma tööd jätkata.
esmaspäev, 3. august 2009
THL Koolitus
Tartu Haritlaste Liit tegi mulle ettepaneku koolitada täiskasvanuid arvuti vallas. Annan kahte koolitust algajatele AO (Arvutioskustunnistus) 1-3 ja edasijõudnutele AO 1-7.
See on esimene kord anda õpetusi täiskasvanutele. Õpetuste jagamine tundub lihtsam ja samas ka natuke keerulisem, kuid iga asjaga on võimalik kohaneda. Kohati tundub, et täiskasvanumad kardavad rohkem küsimusi esitada kui lapsed. Seega peab õpetajal olema varuks midagi, mis nende keelepaelad valla päästab. Ma ei hakka neid siin Teile jagama, aga nii palju võin öelda, et usaldage iseennast ja olge julged. Küll kõik laabub (laheneb) iseenesest.
See on esimene kord anda õpetusi täiskasvanutele. Õpetuste jagamine tundub lihtsam ja samas ka natuke keerulisem, kuid iga asjaga on võimalik kohaneda. Kohati tundub, et täiskasvanumad kardavad rohkem küsimusi esitada kui lapsed. Seega peab õpetajal olema varuks midagi, mis nende keelepaelad valla päästab. Ma ei hakka neid siin Teile jagama, aga nii palju võin öelda, et usaldage iseennast ja olge julged. Küll kõik laabub (laheneb) iseenesest.
Tellimine:
Postitused (Atom)