reede, 8. mai 2009

E-õppest

Ülikoolis on paljud loengud ja praktikumid läinud üle uuele ajastule ehk siis on leidnud tee virtuaalsesse keskkonda ehk e-õppesse. Mulle see meeldib. Saab endale sobival hetkel tegeleda õppeainetega.

Nagu juba eespool mingis teemas sai mainitud, sest ma ise harrastan koolis lastele õpetada arvutiõpetust läbi virtuaalse keskkonna. E-õpe on minu arvates väga hea võimalus kõigi õppeainete andmiseks üldhariduskoolides. See ei tähenda ainult õppematerjalide/ülesannete veebipõhisesse õpikeskkonda ülespanemist, et õppijad need iseseisvalt läbi töötaksid. Kairi Osula on öelnud, et veebipõhine õpe eeldab uut pedagoogilist lähenemist õpetamisele, mille käigus ei pöörata niivõrd tähelepanu õppematerjalidele ja sisu edastamisele, vaid õppijale ja õppeprotsessile. Sellega nõustun.

Arvan, et üldhariduskoolis ei saa minna aine õpetamisel täielikult üle veebipõhisele õpetamisele. On näha, et õpilased (eriti nooremas kooliastmes) vajavad silmsidet õpetajaga ja suulist juhendamist. Rääkides gümnaasiumi osast, siis seal võib seda kasutada. Olen seda isegi teinud. Mõned õpilased soovisid võtta valikkursusena arvutiõpetust ja samal ajal võtta ka teist ainet. Leidsin lahenduse Reiniku kooli Moodle keskkonna näol. Ühe õpilase tagasisidest võin tuua välja ühe ütluse: "Selline õpe õpetab iseseisvust.". Siin ongi näha vahe noorema ja vanema kooliastme vahel. Nooremas kooliastmes ei olda harjutud kasutama materjali (lugema tööjuhendit ja iseseisvalt tööd tegema). Vanemas kooliastmes pöördutakse õpetaja poole ainult äärmisel juhul (probleemid ülesande esitamisega, juhendid ei avane jne).

Ma ei oska öelda, milline õpe - tavaõpe või e-õpe - nõuab rohkem ettevalmistamist. Arvan, et mõlemal juhul on õpetajal palju tegemist (materjali läbitöötamine, tunnikava valmistamine jne). Mulle meeldib rohkem e-õpe, sest suurem osa materjalist on tehtud veebipõhistena (juhendid, ülesanded, kontrolltööd). Leian, et hetkeseisu arvestades on see lihtsam viis tundide andmiseks.

esmaspäev, 13. aprill 2009

Scratch


Tallinna Tehnikaülikool korraldab tasuta kursuse "Programmeerimise õpetamine koolides,
programmeerimissüsteemi Scratch abil". Võtan sellest osa kahel põhjusel - enesetäiendus ja info jagamine ülikoolis. Koolitust annavad Jüri Vilipõld ja Kaarel Allik Informaatikainstituudi tarkvaratehnika õppetoolist. Õppetöö toimub nii auditoorselt kui ka e-õppena.

Scratch on graafiline programmeerimiskeel, mis teeb lihtsaks lugude, mängude, animatsioonide aga ka tõsisemate asjade loomise ja loodu jagamise teistega veebis. Ta võimaldab lihtsalt ja kiirelt omandada programmeerimise põhimõtted ning tüüpilised vahendid ja tegevused, mida kasutatakse ka nö "tavalistes" programmeerimiskeeltes (Visual Basic, C, Java jt). Programmi protseduurid (skriptid) pannakse Scratch'is kokku hiire abil "klotsidest" nagu Lego lelu. Ja mis peamine - eestikeelne.

Koolituse raames peab iga kursuslane valmistama viis mängu ja minu lahendused on järgmised: Breikimine, Koletis, Võidusõit, Arva ja Jalka.

Pildi aadress: http://edutech.csun.edu/aln/?q=node/114

kolmapäev, 25. märts 2009

Fotoromaan

Koolielu portaal pakub nii õpetajatele kui ka õpilastele erinevaid konkursse. Seekord toimub õpilaste konkurss "Fotoromaan". Internet pakub lõputuid võimalusi oma fotode töötlemiseks ja neist slaidikavade koostamiseks. Soovitatakse proovida kätt fotoromaaniga.

Seekordne konkurss kuulub eesti keele valdkonda. Teen koostööd Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi õpetaja Riina Krünvald'iga. Katsetame, kuidas õpilased saavad hakkama oma kohustusliku kirjanduse väljendamisega nii paberil kui arvutis. Laseme paberile joonistada algelise stsenaariumi teosest. Anname nõu, mida täpsemalt peaksid nad raamatust välja tooma jne.

Kuna konkursil ei olnud kohustus teha fotoromaan fotodest, siis õpetan õpilastele rastergraafika programmi GIMP. Seal on korralik valik tööriistu ja efekte, toetatakse kihilisi pilte. Nii et paneme fotoromaani kokku kihtidest ja lõpuks animeerime selle.

Päris erilised tööd saavad kokku. Õpilasi motiveerib muidugi uue programmi õppimine ja samuti premeerimine nii kirjanduse kui ka arvutiõpetuse tunnis. Konkursile saadame viis tööd.

Tulemused põhikoolis:

III koht
Triin Laas Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi 6. d klassist, juhendajad Riina Krünvald ja Merike Hein - J. K. Rowling "Harry Potter"

Lauri Olesk Tartu Mart Reiniku Gümnaasiumi 6. d klassist, juhendajad Riina Krünvald ja Merike Hein - "Inetu pardipoeg"

pühapäev, 8. märts 2009

ESPA konverents


2009.aasta märts - võtan osa European Schools Project Association'i koolituspäevadest. Nimelt võtan ülikoolis ainet "Informaatika didaktika" ja Anne Villems tegi mulle ettepaneku, et räägin teistele tudengitele nendest koolituspäevadest ja mis asi see ESPA endast kujutab.

Seekordne koolitus toimub Tartu Tasku konverentsikeskuses. Lisaks on veel õppepäevad Matemaatika-informaatikateaduskonna ruumides Liivi tänaval ja külastused Tartu koolides.

European Schools Project Association ehk lühidalt ESPA on 2005. aastal loodud avatud koostöövõrk, mis baseerub 1988. aastal loodud Euroopa Kooliprojektil (European Schools Project), temaatilistes Comenius3 võrgustikes ECOLE ja COMP@CT tehtud tööl.
Nende kodulehekülg on suunatud nii projekti liikmetele, kui ka kõikidele teistele, pakkudes õpetajatele, õpetajate õpetajatele ning haridusteadlastele virtuaalkeskkonda elektrooniliste õppematerjalide, kogemuste ja muu õpetamisega seotud informatsiooni jagamiseks. ESP raames on Euroopas aastatel 1987-2009 toimunud 23 konverentsi, sh kaks (praegu teine) neist Tartus.

Sain tuttavaks mitme õpetajaga - Colette Cotton Londonist (tema juures toimub 2010. aastal ESP konverents), R. Barkey ja H. van Emmerik Hollandist jne. Oma nadi inglise keelega tulin igatahes toime. Mind kutsuti isegi järgmisel aastal toimuvale konverentsile.

Kui kellegile huvi pakub, mida selle konverentsi raames teeme, siis täpsemalt on siin.

Pildi aadress: http://www.ejournal.fi/esp23/

kolmapäev, 28. jaanuar 2009

HotPotatoes


Olgugi, et sellest juba vähe ei ole - töö, õppimine ülikoolis, konkurss, koolituspäevad Tallinnas - võtan Tiigrihüppe SA 20-tunnist kursust "Enesekontrolli testi loomine programmiga HotPotatoes" Urmas Tokko juures.

Peab ütlema, et tegemist on väga inspireeriva programmiga. Olingi juba ummikus omadega, et kuidas õpilaste tunde meeldivamaks ja huvitavamaks muuta. Kuna olen nii asjasse süüvinud, siis saan juba teiseks koolituse päevaks oma töödega valmis. Tegin õpilastele harjutuste / teadmiste testimise veebilehed. Mainin veel - samal kursusel tuletasin meelde, kuidas veebilehtede sidumine käib. Sellepärast ma ei kasutanudki HotPotatoes testide sidumisel (ühelt testilt saab liikuda teisele) programmi enda võimalusi, vaid tegin ise.

Tööd on järgmised: "Excel", "Word" ja "Arvuti".


Pildi aadress: http://iesdolmendesoto.org/wiki/index.php?title=Archivo:Hotpotatoes.jpg

kolmapäev, 10. detsember 2008

... ja jätkuvad võidud!

Paar päeva hiljem, peale II koha võitu "Matemaatika on mõnus" konkursil, helistatakse ja öeldakse, et olete võitnud reisi kahele Namiibiasse. No ei ole lihtsalt sõnu. Selliste uudistega ma lendan vastu uuele aastale, mis kannab numbrit 2009.


esmaspäev, 8. detsember 2008

Võit!

Õppeaasta alguses uurisin Koolielu portaali ja leidsin, et seal korraldatakse ka õpetajatele konkursse. Vaatasin ja mõtlesin, et võtan ka osa konkursist "Matemaatika on mõnus". Aga ... millest teha õppematerjal???

Vaagisin igasuguseid ideid ja lõpuks valmis kaks tööd - "Tabelid MS Wordis" ja "OpenOffice.org Tekstidokument Math". Konkursi tulemused avalikustati detsembris 2008.aasta. Ja mis seal kirjas?
II koht Merike Hein "Juhendid ja näited Office kasutamise kohta". See oli lihtsalt pauk selgest taevast. Kas siis tõesti peeti mind vääriliseks sellele kohale? Lihtsalt kirjeldamatu.